Približne polovicu hypotekárnych dlžníkov na Slovensku čaká v najbližších troch rokoch prehodnotenie úrokovej sadzby z úveru, väčšina domácností by vyššie splátky po raste úrokových sadzieb ale mala zvládnuť. Informovalo o tom ministerstvo financií.
Podľa bánk je riziko nesplácania pôžičiek zatiaľ nízke. Tému hroziacich vyšších splátok z úveru na bývanie využili niektoré politické strany v kampani pred septembrovými parlamentnými voľbami.
Nárast o tri percentá
Úrokové sadzby z úverov na bývanie na Slovensku sa z minuloročnej úrovne okolo jedného percenta ročne zvýšili tento rok asi k štyrom percentám. Drahšie pôžičky súvisia okrem iného so všeobecným sprísňovaním menovej politiky centrálnymi bankami v reakcii na vysokú infláciu.
Takzvaná refixácia hypotekárnych úverov, teda prehodnotenie úrokovej sadzby po skončení dohodnutého obdobia platnosti aktuálneho úročenia pôžičky, sa na Slovensku podľa ministerstva financií dotkne trinástich percent domácností. Dodatočné výdavky na vyššie splátky dosiahnu v priemere siedmich percent príjmov klientov bánk. Nárast splátok by nemal byť výrazný aj kvôli tomu, že dlžníci časť hypotekárneho úveru už splatili.
Slovenská banková asociácia uvádza, že vďaka menovej politike Európskej centrálnej banky nie je nárast úrokových sadzieb na Slovensku taký vysoký ako napríklad v Českej republike. Slovensko sa ako členská krajina eurozóny riadi rozhodnutiami ECB, ktorá naposledy v júli zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta. Kľúčová sadzba Českej národnej banky je sedem percent.
Slovenská banková asociácia minulý týždeň uviedla, že riziko nesplácania úverov na bývanie na Slovensku zostáva nízke a že refixácia hypotekárnych úverov začala už na konci minulého roka.
Predvolebná téma
Niektoré politické strany už využili tému zvyšovania úrokových sadzieb z úverov v kampani pred predčasnými voľbami. Napríklad najpopulárnejšia strana Smer expremiéra Roberta Fica chce v prípade volebného úspechu zaviesť štátny príspevok k hypotekárnym úverom ak zníženiu úrokovej sadzby by podľa nej mali prispieť aj samotné banky.
Strana Hlas vyzvala banky na predloženie návrhov na uľahčenie splácania úverov, v opačnom prípade pohrozila, že po voľbách budú banky čeliť tvrdým opatreniam štátu.