Len nedávno vyšlo niekoľko správ, ktoré hovorili o tom, že u nás zbankrotovalo najviac firiem za posledných päť rokov. Malo ísť o viac ako 70 právnických osôb, v dôsledku pádu ktorých prišli o zamestnanie stovky ľudí. Aký je z vášho pohľadu dôvod?
Bankroty firiem sú dôsledkom celkovej ekonomickej situácie nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Aj keď nejde o pozitívne čísla, netreba ich preceňovať. Vláda a parlament by sa mali sústrediť najmä na to, ako vytvárať podmienky, ktoré budú atraktívne pre vznik nových firiem, a tým, ktorí majú perspektívu rastu, dávať dôvod vytvárať pracovné miesta na Slovensku. A, naopak, neprispievať k negatívnemu vývoju svojimi rozhodnutiami.
Je aj toto dôkaz toho, že sa podnikateľské prostredie na Slovensku kontinuálne zhoršuje?
Ak sa pozrieme na akékoľvek prieskumy alebo rebríčky, tak za posledné roky vidíme zhoršovanie podnikateľského prostredia alebo v lepšom prípade stagnáciu. Potvrdzujú to aj tvrdé dáta. Namiesto dobiehania vyspelých krajín Únie sme sa im začali vzďaľovať a utekajú nám aj naši susedia.
Sme na chvostoch rebríčkov v zásade v akomkoľvek parametri, na ktorý sa pozrieme. Ešte alarmujúcejší je fakt, že nielenže zaostávame v porovnaniach s európskou konkurenciou, no zároveň samotná Európa zaostáva za globálnymi konkurentmi. A pokiaľ s tým niečo nezačneme robiť, tak to začnú pociťovať ľudia omnoho viac ako doteraz.
V minulosti sme tu mali roky ekonomického rastu, následne prišla pandémia, energetická kríza, vojna na Ukrajine a ďalšie krízy s tým súvisiace. Náhle rastúce bankroty však vidíme teraz. Je to spôsobené tým, že sa firmy dostali po ťažkom období na hranu? Bude sa to podľa vás zhoršovať?
Dôležité je pozrieť sa na to, v akom prostredí firmy podnikajú, a či vláda a pravidlá, ktoré musia podnikatelia dodržiavať, pomáhajú tomu, aby mohli rásť a uspieť v konkurenčnom boji. Alebo, naopak, či podnikateľskú aktivitu dusia, odrádzajú od nej a vyháňajú firmy do zahraničia, kde sú podmienky priaznivejšie....
Zostáva vám 85% na dočítanie.