Stavebníci sú ako na húsenicovej dráhe. Ešte v roku 2022 cítili dozvuky covidu, aby ich ďalej tlačila nadol vojna na Ukrajine a energetická kríza. Tento rok zas márne čakali na impulz v podobe nových investičných projektov.
„Vývoj nebol štandardný a dopyt vlani prevyšoval výrobnú kapacitu producentov,“ hovorí Jana Pančíková, obchodná riaditeľka cementárne Cemmac v Hornom Sŕní.
Pohľad od cementárov
„Vzhľadom na očakávané zvyšovanie cien produkcie z dôvodu externých vplyvov koncom roku 2022 to značí rast cien elektrickej energie a plynu a následnú špirálu zdražovania naprieč celým hospodárstvom spolu s vojnou na Ukrajine, ktorá obmedzila suroviny pre oceliarsky, chemický a papierenský priemysel, sa množstvo zákazníkov predzásobilo. Tento fakt koncom vlaňajška vyhnal šialene predajné čísla nahor a spôsobil, avšak len v prvom polroku 2023, zdanlivo extrémny pokles,“ dodáva.
Medziročné zníženie dopytu aj vyrobených objemov predpokladali a výpadky neboli extrémne. „Pokles sa zrejme u všetkých výrobcov pohyboval okolo 15 percent oproti roku 2022. Objemy výroby sa tak dostali na obdobie spred stavebného boomu, teda k normálu,“ konštatuje Pančíková.
V uplynulom roku sa však menili finančné podmienky v úverovaní. Na Slovensku priemerné úrokové sadzby z nových úverov na nehnuteľnosti pre domácnosti stúpli z 1,82 percenta v júni 2022 na 3,06 do decembra 2022 a dostali sa na 3,98 percenta v októbri 2023.
Išlo o reakciu komerčných bánk na zvyšovanie referenčných úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou, ktorá takto reagovala na vysokú infláciu, ktorú chcela čím skôr dostať pod kontrolu, na želanú dvojpercentnú úroveň....
Zostáva vám 85% na dočítanie.