Pred viac než desaťročím, v máji 2013, informoval portál Dsl.sk o spustení novej platobnej metódy. Slováci s účtom v jednej zo zapojených bánk tak mohli peniaze odoslať jednoduchým kliknutím na mobile.
Hoci si projekt svojich priaznivcov našiel a aplikáciu využívali tisíce ľudí, pri pohľade na čísla vo FinState je jasné, že to nestačilo. Rovnomenná akciová spoločnosť sa od roku 2018 držala v červených číslach a tržby za posledné roky neprekonali 358-tisíc eur. Dnes je však Viamo už minulosťou, prišiel nový názov a aj majiteľ.
Je ním poľský hráč Blik. Vo svojej domovskej krajine od roku 2015 prevádzkuje platobnú metódu, ktorá bude dostupná už aj u nás. A stane sa tak už čoskoro, v horizonte niekoľkých týždňov, informoval portál Wiadomoscihandlowe.pl.
Platby cez tento systém, ktorý je Poľsku mimoriadne populárny, sú rýchle a jednoduché, v online obchodoch stačí klientovi zadať vygenerovaný kód, nerieši čísla platobných kariet, QR kódy či komplikované prevody.
Na začiatku sa do služby, ktorá môže prekresliť spôsob, akým Slováci platia za online nákupy, majú zapojiť dve naše banky.
Blik bude najprv fungovať v rámci e-commerce, neskôr sa pridajú ďalšie služby. HN sa tak obrátili na spoločnosť s otázkou, kedy presne naplno vstúpi na náš trh. Tiež sme zistili, klienti ktorých bánk sa na Blik môžu tešiť už čoskoro.
Zostáva vám 68% na dočítanie.
