Hotové kusy modelu automobilu Land Rover Defender vo výrobnom závode Jaguar Land Rover v Nitre. FOTO: TASR/Jaroslav Bublinec
StoryEditor

Nitriansky Jaguar pripravuje výstavbu novej haly na výrobu batérií. Vzniknú desiatky pracovných miest

08.03.2024, 11:03
Autor:
TASRTASR

V objekte sa bude nachádzať aj linka na povrchovú úpravu kovov, kde sa budú povrchovo upravovať rámy pre batérie.

Spoločnosť Jaguar Land Rover Slovakia plánuje vybudovať v Nitre novú výrobnú halu na výrobu batériových jednotiek a rozšíriť halu montáže a finalizácie. Súčasťou projektu je aj vybudovanie spevnenej plochy, na ktorej bude inštalovaný mobilný stan, uviedla spoločnosť v dokumente predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Pre prevádzku montáže batérií (Powertrain) vydalo Ministerstvo životného prostredia vo februári 2019 rozhodnutie zo zisťovacieho konania. Investor uvažoval so zastavanou plochou 48-tisíc metrov štvorcových. Aktuálne predložený zámer počíta s rovnakou technológiou výroby batérií, avšak s menšou zastavanou plochou. Výrobným programom prevádzky bude montáž batériových modulov a veľkých batérií.

Účelom navrhovanej prevádzky je montáž prefabrikovaných batériových článkov do modulov, ktoré budú následne nainštalované do vozidiel. Kapacita výroby bude 150-tisíc batérií ročne. V objekte sa bude nachádzať aj linka na povrchovú úpravu kovov, kde sa budú povrchovo upravovať rámy pre batérie.

image

Nová baterkáreň má vyrásť aj pod Zoborom. Nitriansky Jaguar mal viacero scenárov, teraz ukázal prvé plány

Súčasťou oznámenej investície bude aj dobudovanie prístavby montážnej haly. Montážna dielňa podvozkov (Chassis) vznikne rozšírením existujúceho objektu T&F (Trim and Final). Na skladovanie materiálu pre výrobu a hotových výrobkov bude slúžiť mobilný stan.

V nových prevádzkach budú zamestnanci pracovať v troch zmenách. Predpokladaný počet zamestnancov v prevádzke montáže batérií je 139 osôb na jednej zmene, v prevádzke montážnej dielne podvozkov 115 osôb na zmene a v sklade 10 pracovníkov na zmene.

Výrobný areál závodu Jaguar Land Rover Slovakia je umiestnený v priemyselnom parku Nitra - Sever. Maximálna ročná výrobná kapacita predstavuje 150-tisíc vozidiel. V závode pracuje zhruba 4900 interných zamestnancov a 200 zamestnancov dodávateľov.

01 - Modified: 2024-03-02 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Šialená SUV beštia, ktorá je nočnou morou eko-nadšencov. Pumpári vás budú milovať 02 - Modified: 2024-02-28 18:52:11 - Feat.: 1 - Title: Robila na známych automobilkách aj na Sky Parku. Legenda v projektovaní mieri do krachu 03 - Modified: 2024-02-27 11:49:03 - Feat.: 1 - Title: Ľudia v automotive chýbajú extrémne. Je to obrovské riziko pre Volvo, tvrdí šéf automobilového zväzu 04 - Modified: 2024-02-27 10:30:44 - Feat.: 1 - Title: Poznáme Európske auto roka 2024. Víťazom sa stal opäť elektromobil, porazil aj prémiu 05 - Modified: 2024-02-08 17:18:35 - Feat.: 1 - Title: Miliardové straty a špekulácie o predaji sú minulosť. Britská legenda láme vďaka Nitre dlhoročné rekordy
01 - Modified: 2025-03-28 18:00:00 - Feat.: - Title: Cúvne Európa pred Trumpom? Časť lídrov tlačí na dohodu, zvyšok zas na odvetu, pod ktorú sa podpíše Šefčovič 02 - Modified: 2025-03-28 09:15:56 - Feat.: - Title: Požiar internátu v Nitre spôsobil obrovské škody, vyšplhať sa môžu až k sume milión eur 03 - Modified: 2025-03-28 06:55:36 - Feat.: - Title: Na mieste požiaru stredoškolského internátu sú už vyšetrovatelia 04 - Modified: 2025-03-27 18:31:38 - Feat.: - Title: Medzi prstami nám môžu pretiecť milióny z Bruselu. V ohrození sú tentoraz nabíjačky na elektroautá aj vodík 05 - Modified: 2025-03-27 13:00:00 - Feat.: - Title: Návrat áut, ktoré zamiešajú karty. Nissan naplánoval masívnu produktovú ofenzívu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. marec 2025 05:19