S príchodom vlády Roberta Fica sa slovenská zahraničná politika a najmä pristúp k pomoci vojnou zmietanej Ukrajine začal otáčať. A odkláňať od smeru, na ktorom sa zhoduje väčšina Európskej únie.
Medzitým sa objavujú varovania, že to bude mať pre nás dôsledky. Kritici poukazujú na problémy Maďarska v komunikácii s Bruselom.
Riešenia slovenského expremiéra pre Česko
Jasný signál nám poslala aj česká vláda, ktorá tento týždeň oznámila, že kvôli zásadným rozdielom v názoroch na kľúčové zahranično-politické otázky odkladá spoločné zasadnutie našich lídrov, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája.
Zahraničná politika však nie je jediná dôležitá oblasť, v ktorej na to Česko ide aktuálne inak ako Slovensko. Odlišný je aj prístup k zlepšovaniu zdravia verejných financií. Podobne ako u nás, aj kabinet Petra Fialu koncom minulého roka presadil konsolidačný balíček. HN sa aktuálne pozreli na postup oboch garnitúr.
Zásadným rozdielom tu je, že kým my ozdravujeme prevažne na príjmovej strane zvyšovaním daní, v Česku hlavnú časť konsolidácie tvorí výdavková strana, teda šetrenie štátu samého na sebe. Paradoxne tento postup odporúčal pre Slovensko aj expremiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor. Ten žiadal, aby sa ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.