Aktuálne v poľnohospodárskom sektore najviac rezonuje téma priamych platieb. Tie boli vyplácané štandardne vždy koncom roka. Máme tu apríl a poľnohospodári stále nedostali približne tri štvrtiny týchto finančných prostriedkov. Prečo tento problém vznikol?
Poľnohospodárska politika Európskej únie stojí na systéme priamych platieb. Ide o dotácie za vykonávanie poľnohospodárskej činnosti. Začiatkom minulého roka prišlo k zmene vyplácania týchto platieb, keďže sa poľnohospodárska politika menila. Problémom je, že zavládla všeobecne omnoho vyššia byrokracia a rovnako v rámci Slovenska je problémom kontrola zo strany Pôdohospodárskej platobnej agentúry a vyplácanie týchto platieb. To prináša pre celý sektor obrovské finančné problémy. Ak sa nemýlim, tak z celého balíka peňazí bolo vyplatených len zhruba 20 až 30 percent finančných prostriedkov. Slovensko pritom potrebné peniaze z Európskej únie dostalo a disponuje nimi. Problémom je však fakt, že agentúra nie je schopná tieto finančné prostriedky poľnohospodárom vyplatiť.
Aký je dôvod?
Komplikovaná kontrola a nastavovanie podmienok na poslednú chvíľu. Myslím si, že Pôdohospodárska platobná agentúra na túto zmenu nebola pripravená ani personálne dimenzovaná. Je to naozaj závažný problém, vzhľadom na to, že nevyčerpané prostriedky predstavujú približne až štvrtinu tržieb slovenských poľnohospodárov.
Bežnou praxou doteraz bolo, že priame platby boli doručované poľnohospodárom koncom roka. Aktuálne máme apríl a väčšina z nich je stále na štátnom účte. Aký je hraničný termín, kedy ich štát musí doručiť poľnohospodárom?
Oficiálny termín je ku koncu júna tohto roka.
Hrozia nám sankcie, ak tento termín nedodržíme?
Hrozia. Myslím, že ide o 10 percent z celkového balíka, ktoré by sme museli Únii vrátiť. Chýbajúcu časť by sme následne museli vykrývať zo štátneho rozpočtu.
Čo znamená pre bežného farmára, ak priamu platbu nedostane?
Zostáva vám 85% na dočítanie.