Pred zhruba piatimi rokmi mal nemecký Volkswagen na stole veľký expanzný plán. Cieľom vtedajšieho šéfa Herberta Diessa bolo vybudovať za takmer jeden a pol miliardy úplne novú fabriku v tureckom Izmire, kde sa mali vyrábať nové generácie modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat.
Cieľ bol jednoduchý. Umiestniť strategickú investíciu na trh s takmer 90 miliónmi obyvateľov, podporiť tam predaje a získať výhodnú polohu na export. V tom istom čase však aj mnohí vrcholní predstavitelia oprávnene kládli legitímnu otázku: Je tento krok rozumný?
Koncern mal už vtedy viacero fabrík s končiacimi projektmi a tie sa vrátane Bratislavy hlásili všetkými desiatimi o výrobu týchto modelov. Išlo o obdobie, keď zažíval automotive, na čele s európskymi a americkými výrobcami, zlaté časy. Svetové predaje neboli nikdy vyššie a jediným cieľom bol čo najrýchlejší rast.
Ako už dnes vieme, projekt skončil nakoniec v Devínskej Novej Vsi, čo je pre top výrobcu v zásade spasením. Čas ukázal, že rast bol príliš rýchly, a v prípade realizácie tureckej investície by mal koncern dnes na nohe uviazanú ďalšiu obrovskú investičnú kotvu.
„Slabý dopyt na trhu v Európe a výrazne nižšie zisky z Číny odhaľujú desaťročia štrukturálnych problémov vo Volkswagene,“ tvrdí šéf koncernu Volkswagen Oliver Blume, z ktorého spoločnosti neustále prenikajú správy o zatváraní fabrík a hromadnom prepúšťaní.
Otázne však je, či aj z tejto situácie nemôže vyjsť najväčší slovenský zamestnávateľ víťazne. V rámci reorganizácie výrobného portfólia by totiž mohol teoreticky získať nateraz jediný model, ktorý už o pár mesiacov príde definitívne o svoj domov.
Išlo by o mimoriadne logický krok
Zostáva vám 65% na dočítanie.