Presne v období, keď sa začínala druhá svetová vojna, spustili v Žiline produkciu odevov. Závod sa rýchlo rozrastal, potreboval väčšie priestory, a tak vznikla výroba aj v Púchove. Išlo o predchodcu ikonickej fabriky Makyta, ktorá sa pod týmto menom u nás objavila v roku 1949. Rok na to už v novej hale prvýkrát usporiadali módnu prehliadku detskej, dievčenskej a dámskej konfekcie. Dohromady vtedy ukázali 93 modelov.
Firma s dlhou tradíciou spolupracovala s dizajnérskymi značkami, ako sú Prada, Armani, Versace či Valentino a oblečenie, ktoré na Slovensku vzniklo, mali na sebe rôzne vplyvné ženy naprieč celým svetom. Makyta však bude čoskoro minulosťou.
Spoločnosť so smutnou správou vyšla von pred Vianocami s tým, že väčšina zamestnancov bude naposledy pracovať 20. decembra a fabrika úplne skončí budúci rok, presnejšie 28. februára. Upozornil na to denník Plus jeden deň.
Poklesli im objednávky
HN kontaktovali závod s prosbou o stanovisko, do uzávierky sa nevyjadril. Keď stanovisko poskytne, doplníme ho.
Marián Vidoman, generálny riaditeľ Makyty, sa však pre Plus jeden deň vyjadril, že príčinou je silné konkurenčné prostredie, silný pokles objednávok aj lacný tovar dovážaný z Číny. Karty vraj zamiešali tiež zvyšujúce sa náklady na energie, dane, mzdy a ďalšie poplatky.
Úradu práce v Považskej Bystrici tak oznámili, že dôjde k hromadnému prepúšťaniu. Týka sa takmer všetkých zamestnancov, je ich presne 125 a čaká ich odstupné. Niekoľko pracovníkov o svoje živobytie nepríde, po definitívnom zatvorení brán budú dozerať na rozsiahle areály podniku a udržiavať ich.
Pozrime sa ešte na hospodárske výsledky slovenského výrobcu oblečenia. Z dát, ktoré sú dostupné na portáli FinStat, vyplýva, že Makyta, akciová spoločnosť so sídlom v Púchove, sa vlani dostala do zisku 204-tisíc eur a tržby predstavovali niečo vyše 5,7 milióna eur.
Rok predtým sa dostala do straty takmer 32-tisíc eur a obrat bol na úrovni 5,71 milióna eur. Najvyššie tržby za posledných päť rokov dosiahla v roku 2019, keď tržby atakovali sedem miliónov eur.
Nejde o jediného hráča
Informácia o záverečnej bodke za Makytou pritom prichádza len pár dní po tom, čo sa ukázalo, že končí výrobca košieľ z Bánoviec nad Bebravou. Bola ňou nemecká firma Eterna, fabriku zatvárajú po 27 rokoch fungovania. O prácu prichádza viac ako 300 ľudí, väčšinu z nich tvoria ženy. Tento krok nemecké vedenie vysvetlilo rastúcimi nákladmi na elektrinu, náhradné diely, plyn, no predovšetkým na mzdy. Prevádzka ešte pobeží do konca marca 2025, denne budú robiť dvetisíc košieľ.
Okrem toho vlani napríklad ukončil výrobu ďalší hráč z textilného segmentu. Bola ňou 30-ročná krajčírska firma z Trenčína, ktorú Slováci poznali pod menom Accord. Opäť boli za tým vysoké náklady, na konci februára 2023 prepustili 81 zamestnancov. Fabrika produkovala najmä obleky a etablovala sa na lídra pánskej módy. Exportovala do Ameriky a Francúzska.
„Konfekcia sa vyrába zväčša v Ázii, kde je to lacnejšie. U nás dostáva konfekcia po nose, nikto sa o to nezaujíma,“ komentoval vtedy situáciu majiteľ spoločnosti Jaroslav Dobrotka.