StoryEditor

Grécke banky nemajú peniaze a Eurobanka by mala začať diskutovať

13.07.2015, 13:19
Autor:
TASRTASR

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) by mali začať diskutovať o poskytnutí likvidity gréckym bankám, keďže sa vláde v Aténach podarilo dosiahnuť kompromisnú dohodu s veriteľmi. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Banky v Grécku sú od 29. júna zatvorené a dochádza im hotovosť. Vláda zaviedla kapitálové kontroly a obmedzila výbery z bankomatov. ECB môže v súčasnosti ako jediná hodiť gréckym bankám záchranné lano.

Predseda Európskej rady Donald Tusk dnes ráno oznámil, že po takmer 17 hodinách rokovaní sa lídri eurozóny dohodli na kompromise s Gréckom. Rokovania o treťom záchrannom balíku sa však začnú až po tom, keď grécky parlament urýchlene schváli balík reforiem. Dohoda o pomoci Grécku bude zahŕňať aj rekapitalizáciu gréckych bánk.

Rada guvernérov ECB začne teraz vyhodnocovať, či môže pokračovať v programe poskytovania núdzovej likvidity (Emergency Liquidity Assistance, ELA) gréckym komerčným bankám. Centrálna banka od 26. júna drží strop núdzových úverov pre grécke banky na úrovni 89 miliárd eur. Rozhodnutie o zvýšení ELA však môže závisieť od toho, či grécky premiér Alexis Tsipras do stredy 15. júla presadí v parlamente reformné kroky, ktoré od neho požadujú veritelia.

"ECB pravdepodobne ponechá ELA na súčasnej úrovni 89 miliárd eur a mierne ho zvýši až po tom, keď grécky parlament schváli reformy," povedal dnes ráno Antonio Garcia Pascual, analytik spoločnosti Barclays v Londýne. Dodal, že zavádzanie štrukturálnych reforiem v Grécku a najmä splatenie gréckych dlhopisov, ktoré vlastní ECB, v termíne, teda 20. júla, budú podľa neho nevyhnutnou podmienkou pre zvýšenie ELA.

Prezident ECB Mario Draghi výsledok víkendového summitu eurozóny o Grécku nekomentoval.

Viacerí členovia Rady guvernérov sa však pred summitom, a teda pred kompromisnou dohodou, netajili skeptickým postojom k poskytovaniu ďalšej likvidity gréckym bankám, ak si vláda v krajine neplní záväzky. Grécko totiž nezaplatilo Medzinárodnému menovému fondu júnovú splátku z úveru.

Prezident nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann a člen Rady guvernérov ECB v tejto súvislosti 9. júla vyhlásil, že eurosystém by nemal zvyšovať program núdzovej likvidity, kým Grécko nedosiahne s veriteľmi dohodu o treťom záchrannom balíku. Dodal, že centrálne banky ako také nemajú mandát na zabezpečovanie solventnosti bánk a vlád.

V prípade, že sa politický proces spojený s dohodou o treťom úvere Grécku bude naťahovať, keďže v niektorých štátoch ju musia schvaľovať národné parlamenty, ECB by mohla požiadať lídrov eurozóny, aby zabezpečili Grécku preklenovací úver.

01 - Modified: 2007-07-21 10:13:00 - Feat.: 0 - Title: Počítačovú gramotnosť košických poslancov preveria notebooky za 1,4 milióna Sk
01 - Modified: 2023-03-28 12:30:46 - Feat.: - Title: Francúzski vyšetrovatelia vykonali razie v piatich bankách 02 - Modified: 2023-03-28 07:11:42 - Feat.: - Title: Keď padla Devín banka, časy boli pohnuté. Teraz majú banky finančné vankúše, no všetko ani tak nepokryjú 03 - Modified: 2023-03-24 13:39:46 - Feat.: - Title: Banky v eurozóne sú odolné, uviedla šéfka ECB 04 - Modified: 2023-03-23 12:25:32 - Feat.: - Title: Po kroku Fedu banky UBS a Bank of America skresali odhady v oblasti úrokových sadzieb v USA 05 - Modified: 2023-03-23 23:00:06 - Feat.: - Title: Zodpovednosť bankárov je ľahšie požadovať ako zabezpečiť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 06:49