StoryEditor

Peugeot potrebuje viac peňazí. Prinesú ich Číňania

19.02.2014, 09:00
Autor:
tasr, stltasr, stl

Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën dnes predložila očakávané plány pre vstup čínskeho partnera. Kapitálová injekcia má francúzskemu koncernu pomôcť dostať sa z problémov spôsobených stratami v uplynulých rokoch. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

PSA plánuje navýšenie kapitálu o 3 miliardy eur. Z toho po 800 miliónov eur poskytnú čínska automobilka Dongfeng Motor a francúzsky štát. Za to získajú v koncerne rovnaký 14-% podiel. Vstup štátu má zabrániť čínskemu konkurentovi, aby získal kontrolu nad tradičnou francúzskou spoločnosťou. Koncern PSA pritom potrebuje najmenej 5,27 miliardy eur iba na refinancovanie svojho dlhu.

Dongfeng získa prístup k dobre známej značke a moderným technológiám, čo by automobilke malo pomôcť k zvýšeniu podielu na domácom trhu.

Francúzska automobilka podľa dnes zverejnenej správy o hospodárení vlani výrazne znížila stratu. Čistá strata v roku 2013 klesla na 2,32 miliardy eur z približne 5 miliárd eur v roku 2012, keď mali na hospodárenie negatívny vplyv vysoké odpisy. Tržby sa vlani znížili o 2,4 % na 54,1 miliardy eur.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 17:19