StoryEditor

Jančura chystá novinku pre Slovákov. Chce vlaky z Prahy do Bratislavy

20.04.2016, 11:26
Autor:
ČTKČTK
Popri trase Bratislava - Praha chce RegioJet na Slovensku jazdiť s diaľkovými vlakmi na trasách ako doteraz.

Český železničný dopravca RegioJet, ktorého majiteľom je Radim Jančura, plánuje od nového cestovného poriadku, teda od decembra tohto roka, prevádzkovať jeden pár vlakov medzi Prahou, Brnom a Bratislavou.

Informáciu, ktorú zverejnil denník SME, dnes potvrdila hovorkyňa správcu železníc ŽSR Martina Pavlíková.

RegioJet: Novinky predstavíme postupne

Hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj informáciu nekomentoval. „Informácie o prevádzke našich vlakov od decembra 2016 zatiaľ nebudeme komentovať. Novinky postupne predstavíme počas nasledujúceho obdobia," povedal pre ČTK Ondrůj.

Objednávku dopravcov zatiaľ nekomentuje ani česká Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC). „Dostali sme 14-tisíc žiadostí o pridelenie dopravnej kapacity. Spracovanie bude trvať zhruba dva mesiace. Dovtedy žiadosti považujeme za súčasť obchodného tajomstva žiadateľov," povedal ČTK hovorca SŽDC Marek Illias.

Zatiaľ nie je zrejmé, v akom čase vlaky medzi Bratislavou a Prahou pôjdu, ani či budú jazdiť počas celého týždňa. „ŽSR budú teraz posudzovať polohy a počet trás vlakov vzhľadom k výlukovej činnosti pri stavbe koridorov a tiež s ohľadom na technologické možnosti staníc. Tiež sa musí posúdiť, či objednávky nie sú v rozpore s objednávkami iných dopravcov. Konečný návrh časových polôh a počtu vlakov bude známy v septembri," uviedla Pavlíková.

Popri trase Bratislava - Praha chce RegioJet na Slovensku jazdiť s diaľkovými vlakmi na trasách ako doteraz.

Jančurove plány

Z informácií ŽSR vyplýva, že tri páry vlakov majú jazdiť z Bratislavy do Košíc, dva medzi Košicami a Prahou a jeden na trase Zvolen-Žilina-Praha.

V Česku RegioJet zatiaľ jazdí medzi Prahou a Ostravskom a s jedným párom vlakov z Bratislavy do Starého Města pri Uherskom Hradišti. Minulý rok dopravca avizoval, že by chcel od tohtoročného decembra jazdiť z Prahy na Slovensko cez Vsetín.

O trasu medzi Prahou a Brnom sa Jančura zaujímal už v minulosti a chcel od ministerstva dopravy, aby mu túto trať pridelilo na úkor Českých dráh, ktorým štát uhradí kompenzácie za medzinárodné vlaky.

Prevádzkovanie vlakov na komerčné riziko popri Českým dráham sa Jančura na tejto trase doteraz vyhýbal aj z toho dôvodu, že medzi Prahou, Brnom a Bratislavou jazdia jeho autobusy. Dopravné prostriedky by si tak navzájom mohli uberať cestujúcich.

Pozrite si rozhovor a majiteľom Regiojetu Radim Jančurom na HNtelevízii:

01 - Modified: 2022-12-09 11:27:38 - Feat.: - Title: Nový grafikon zavádza o 50 percent viac vlakov na linkách Košice-Prešov 02 - Modified: 2022-12-05 14:30:00 - Feat.: - Title: Cesta vlakom so zdravotným postihnutím po novom: aké výhody majú znevýhodnení cestujúci? 03 - Modified: 2022-12-02 18:30:00 - Feat.: - Title: Na trate smerujú modernizované vlaky. Kde budú premávať a kto má nárok na zľavy? 04 - Modified: 2022-12-01 13:40:33 - Feat.: - Title: Nový železničný grafikon má prilákať viac ľudí do vlakov, tvrdí Doležal 05 - Modified: 2022-11-23 23:00:00 - Feat.: - Title: Očakávané zmeny na železniciach: odkedy budú platiť a aké novinky sa chystajú? (+ tabuľka zmien)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 11:02