Pixabay
StoryEditor

Vyššie platy ako bankári, české firmy zúfalo hľadajú "ajťákov"

18.06.2018, 16:02
Autor:
TASRTASR
Odhaduje sa, že na českom trhu chýba až 20 tisíc "ajťákov".

České firmy zháňajú pracovníkov prakticky vo všetkých priemyselných odvetviach. Sú však aj také oblasti, kde dopyt ide do krajnosti. Týka sa to aj špecialistov na informačné technológie. Tým ponúkajú firmy aj vyššie mzdy, než v priemere poberajú bankári.

"Najväčší nedostatok ľudí vládne v informačných technológiách a vo výrobe," upozorňuje Jitka Součková, marketingová manažérka Grafton Recruitment. Podobne sa vyjadril aj riaditeľ firmy v oblasti personálneho poradenstva Hays CR Ladislav Kučera. "Najviac ľudí chýba vo výrobe, veľmi žiadaní sú odborníci v IT, zdravotníctve, obchode," povedal.

Slovenskí zamestnanci si čoraz odvážnejší, tvrdí Ivana Molnárová v rozhovore pre HN. 

​Ako informoval server e15.cz, vo výrobe chýbajú ľudia pre rýchly rast ekonomiky v celej Európe. Z toho ťažia české firmy pri vývoze na západné trhy, najmä strojárske spoločnosti, firmy z autopriemyslu alebo výrobcovia elektroniky.

V tejto oblasti podľa personalistov chýbajú konštruktéri, technológovia, operátori výroby, pracovníci v oblasti kvality, ale napríklad aj zvárači.

Ľudia v IT patria k najlepšie plateným 

Zatiaľ čo zmienené profesie chýbajú "len" výrobným spoločnostiam, programátorov, projektových manažérov alebo napríklad vývojárov je nedostatok vo všetkých firmách. "Dôvod je jednoduchý. IT prestupuje do všetkých sfér ekonomiky, takže dopyt po IT odborníkoch je aj inde než len v IT firmách," uviedla Součková.

Odhaduje sa, že na trhu chýba až 20 tisíc "ajťákov". Nie náhodou ľudia v IT patria k najlepšie plateným. Ich priemerný plat v 1. kvartáli podľa údajov štatistikov presahoval 56.800 Kč (2208,91 eura). Preskočili tak dokonca zamestnancov bánk, ktorí ešte pred pár rokmi boli v platoch na špičke. Prudko však rastú príjmy v celej českej ekonomike, keď sa priemerná mzda v 1. štvrťroku medziročne zvýšila o 8,6 percenta na viac než 30 tisíc Kč.

Nedostatok pracovníkov mení trh

Nedostatok pracovníkov sa odráža nielen na výške miezd, ale mení celý trh. "Situácia dospela do takej fázy, že sa obrátil štandardný model personalistiky a dnes si v mnohých prípadoch nevyberá zamestnávateľ zamestnanca, ale zamestnanec zamestnávateľa," dodáva obchodný riaditeľ personálnej agentúry Axial Marek Strieborný.

Na rozdiel od minulosti sa už firmy nespoliehajú na inzeráty, ale aktívne "lovia" u konkurencie. "Preťahovanie zamestnancov z firmy do firmy je realita súčasného pracovného trhu," konštatuje Součková s tým, že firmy by mali investovať aj do lojality svojich zamestnancov.

01 - Modified: 2022-07-20 13:45:57 - Feat.: - Title: Vláda schválila udelenie víz zamestnancom zahraničných firiem z tretích krajín 02 - Modified: 2022-07-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď Matovič ukáže národu svoj Poker face(book) 03 - Modified: 2022-07-06 07:23:47 - Feat.: - Title: Slováci v cenách predstihli Portugalcov, dobiehame aj Španielov. Vynahrádzame si to platmi? 04 - Modified: 2022-06-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Heger a Matovič sa naživo sporili, kto posledný zhasne 05 - Modified: 2022-06-16 08:04:50 - Feat.: - Title: Musíme mať druhé zamestnanie. Naše ohodnotenie je smiešne, hnevajú sa učitelia (reportáž)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. august 2022 20:26