Reuters
StoryEditor

Únia, Nemecko aj Rusko kritizujú Trumpa. Dôvodom je Nord Stream 2

21.12.2019, 10:41
Autor:
TASRTASR
Politikov rozhorčili americké sankcie v súvislosti s výstavbou plynovodu.

Európska únia vyjadrila v sobotu nesúhlas s americkými sankciami na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Ten by mal privádzať ruský zemný plyn do Nemecka.

"EÚ je zásadne proti uvaleniu sankcií na spoločnosti z EÚ, ktoré vykonávajú legitímne podnikanie," uviedol hovorca EÚ, ktorého citovala agentúra AFP.

"Cieľom Komisie bolo vždy zabezpečiť, aby Severný prúd 2 fungoval transparentným a nediskriminačným spôsobom a s primeraným stupňom regulačného dohľadu," povedal hovorca.

Poznamenal, že pravidlá EÚ týkajúce sa plynovodov do EÚ, ktoré nadobudli účinnosť v máji, USA uznali.

Kritika Nemecka

Kroky USA kritizovalo aj Nemecko. "Nemecká vláda tento druh exteritoriálnych sankcií odmieta. Postihnú nemecké a európske spoločnosti a predstavujú zásah do našich vnútorných záležitostí," vyhlásila Ulrike Demmerová, hovorkyňa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorú citovala agentúra AFP.

Hovorkyňa podľa agentúry AP taktiež uviedla, že americké opatrenia sú "obzvlášť nepochopiteľné" vzhľadom na skutočnosť, že Rusko a Ukrajina sa vo štvrtok v princípe dohodli na tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie.

Podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že americké sankcie voči spoločnostiam pracujúcim na novom plynovode zabránia ďalším krajinám v ekonomickom rozvoji. Kritizovala Washington za podporu "ideológie", ktorá podľa jej slov brzdí globálnu konkurenciu.

Americké sankcie

Americký prezident Donald Trump podpísal v piatok návrh zákona o výdavkoch na obranu, súčasťou ktorého sú aj sankcie v súvislosti s plynovodom Severný prúd 2.

Rusko a Nemecko sa kriticky vyjadrili k sankciám a ruský prezident Vladimir Putin sľúbil odvetné opatrenia.

Plynovod Severný prúd 2 by mal byť hotový do konca tohto roka a podobne ako Severný prúd 1 bude popod Baltské more privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka.

Proti jeho výstavbe sú predovšetkým USA, ale aj niektoré krajiny EÚ, lebo sa obávajú, že Rusko využije dodávky plynu ako páku na západoeurópske krajiny, ktoré sú od dodávok ruského plynu závislé.

Americkí politici takisto poukazujú na to, že plynovod Severný prúd 2 umožní Rusku ľahšie odstrihnúť od plynu Ukrajinu, ktorá je aktuálne kľúčovou tranzitnou krajinou pre dodávky do Európy.

USA už v lete pohrozili sankciami voči firmám, ktoré sa na výstavbe plynovodu podieľajú.

01 - Modified: 2022-04-16 11:11:40 - Feat.: - Title: Nemci vykonávali pokyny z Gazpromu. Ruský gigant si určoval pravidlá, ukazujú interné dokumenty 02 - Modified: 2022-03-28 12:11:28 - Feat.: - Title: Huawei vykázal za rok 2021 rekordný zisk. Napriek problémom, s ktorými bojuje 03 - Modified: 2022-03-07 07:57:06 - Feat.: - Title: Rusi majú veľký projekt aj na Slovensku. Nemci Nord Stream 2 zrušili, mali by sme konať aj my, tvrdí odborník 04 - Modified: 2022-03-01 12:22:12 - Feat.: - Title: Prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream 2 prepustil všetkých zamestnancov. Hrozí mu insolvencia 05 - Modified: 2022-02-22 12:18:25 - Feat.: - Title: Nemci stopli Nord Stream 2, ceny plynu vyskočili o 11 percent
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 04:08