Talianska vláda bude pokračovať vo zvyšovaní výdavkov na „masívnu šokovú terapiu“, aby vykompenzovala vplyv epidémie koronavírusu na ekonomiku. Vyhlásil to v pondelok premiér Giuseppe Conte v rozhovore pre denník La Repubblica.
„Nezastavíme sa. Použijeme masívnu šokovú terapiu. Využijeme všetky ľudské a ekonomické zdroje, aby sme sa dostali z tejto krízovej situácie,“ povedal Conte a dodal, že vláda využije „v plnom rozsahu“ flexibilitu, ktorú jej umožňujú európske rozpočtové pravidlá.
Podľa neho si Európa nemôže myslieť, že mimoriadnu situáciu je možné zvládnuť s bežnými prostriedkami. Taliansky premiér bez ďalších podrobností uviedol, že jeho koaličná vláda skúma rôzne možnosti. Dodal, že sa stretne aj so zástupcami opozície, aby prediskutovali nové ekonomické opatrenia.
Rím v nedeľu schválil bezprecedentnú karanténu a zablokoval väčšinu svojho bohatého severu vrátane finančného centra v Miláne, v snahe zastaviť takýmto drastickým spôsobom šírenie koronavírusu.
Taliansko zasiahla epidémia najtvrdšie v rámci Európy. Počet úmrtí dosiahol už 366 a celkový počet nakazených sa zvýšil na 7375 osôb.
Minister hospodárstva Roberto Gualtieri minulý týždeň sľúbil opatrenia v hodnote približne 7,5 miliárd eur na pomoc ekonomike zasiahnutej epidémiou. To povedie k zvýšeniu rozpočtového deficitu v tomto roku na 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z doterajších 2,2 percenta HDP.,
Burza dnes otvorila
Európska komisia v sobotu oznámila Taliansku, že jeho dodatočné výdavky v reakcii na koronavírus nebude brať do úvahy pri posudzovaní dodržiavania rozpočtových pravidiel. Tie umožňujú dočasnú odchýlku od cieľov v oblasti deficitu v prípade mimoriadnych udalostí vrátane závažnej hospodárskej recesie a veľkých prírodných katastrof.
Milánska burza, ktorej index klesol o 17 percent od vypuknutia krízy, sa v pondelok napriek karanténe „normálne otvorila“. Nemenovaný obchodník však varoval, že očakáva „násilné výpredaje“.
Talianske banky koncom minulého týždňa požiadali európske úrady, aby v ich prípade zmiernili pravidlá pre zlyhané úvery najmenej na šesť mesiacov, keďže epidémia koronavírusu zasiahla hospodárstvo a s ním aj krehké zotavovanie finančného sektora.
Nová recesia
Očakáva sa, že koronavírus stiahne Taliansko do novej recesie. Bankám v krajine tak hrozí nárast nových nesplácaných pôžičiek po rokoch tvrdej práce na likvidácii hromady zlyhaných úverov z čias finančnej krízy pred vyše 10 rokmi.
Talianska ratingová skupina Cerved už varovala, že riziká bankrotu sa môžu v prípade menších firiem až zdvojnásobiť, ak kríza potrvá celý rok.
Na zmiernenie týchto rizík popredné talianske banky ponúkajú odklad splátok firmám, ktoré zasiahol vírus. Epidémia totiž spôsobila narušenie dodávateľských a distribučných reťazcov, rušenie objednávok a aj nedostatok zamestnancov.