Ceny ropy pokračujú vo výkyvoch. Po prvotnom raste vo štvrtok siedmeho apríla a následnom poklese ku koncu obchodovania sa ceny ropy vrátili v piatok k miernemu rastu, za celý týždeň však smerujú k poklesu.
Vývoj na trhoch v priebehu týždňa ovplyvnilo najmä rozhodnutie členských štátov Medzinárodnej agentúry pre energetiku uvoľniť zo svojich strategických rezerv celkovo 240 miliónov barelov ropy (1 barel = 159 litrov), z toho polovicu poskytnú Spojené štáty.
Zmierňovanie výpadkov ruskej ropy
Objem ropy, ktorý agentúra plánuje dodať na trh, by mal zmierniť výpadky ruskej ropy, podľa viacerých analytikov však iba dočasne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 7:36 hodiny SELČ 100,71 amerických dolárov za barel.
Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 13 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 96,24 dolára za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 21 centov.
Štáty Medzinárodnej agentúry pre energetiku sa v týchto dňoch dohodli na uvoľnení 120 miliónov barelov ropy zo strategických rezerv. Z toho 60 miliónov poskytnú USA, pričom tento objem je súčasťou väčšieho uvoľnenia amerických rezerv v celkovom objeme 180 miliónov barelov. Celkovo tak členovia agentúry nalejú na trh 240 miliónov barelov ropy.
Limitovaný rast cien
Analytici sú presvedčení, že dohody v rámci medzinárodnej agentúry vrátane dohody z marca, ktoré by mali na trhy dodať od mája do konca roka navyše zhruba jeden milión barelov ropy denne, môžu limitovať rast cien suroviny v najbližšom období.
Nedokáže to však v plnej miere vykompenzovať výpadky ruskej ropy, ak by na Rusko uvalili energetické sankcie aj ďalšie štáty. Ako uviedli analytici z ANZ Research, napriek masívnemu uvoľneniu rezerv nedokáže tento krok v konečnom dôsledku zmeniť fundamenty na ropnom trhu.
Navyše pravdepodobne oddiali možnosť výraznejšieho zvýšenia ťažby zo strany najväčších producentov, dodali analytici.