Španielsky premiér Pedro Sánchez. FOTO: Reuters
StoryEditor

Španielsko a Portugalsko privítali výzvu Berlína na plynovod do strednej Európy

14.08.2022, 17:29
Autor:
TASRTASR

Madrid presadzuje oživenie projektu plynovodu spájajúceho katalánsku časť Pyrenejí s Francúzskom, čo by mohlo výrazne zvýšiť jeho zásobovaciu kapacitu.

Španielsko a Portugalsko podporili výzvu Nemecka na vybudovanie plynovodu spájajúceho Pyrenejský polostrov so strednou Európou. Madrid pritom uviedol, že jeho časť projektu by mohla byť funkčná v priebehu niekoľkých mesiacov. Informujeme o tom na základe správy AFP.

Návrh prišiel v čase, keď sa Európa snaží nájsť spôsoby, ako čo najrýchlejšie znížiť svoju energetickú závislosť od Ruska po jeho invázii na Ukrajinu. Tá zasiahla nielen trh s plynom, ale aj s elektrinou, pričom ich ceny prudko stúpli. Štáty v Európe sa snažia zabezpečiť si dodávky plynu od iných exportérov ako od Ruska.

Môže odvrátiť krízu

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok 11. 8. skonštatoval, že plynovod vedúci cez Portugalsko, Španielsko a Francúzsko do strednej Európy "viditeľne chýba". Ak by existoval, mohol by "veľmi prispieť" k zmierneniu krízy dodávok.

image

Rusko začína dodávať Maďarsku plyn navyše, požiadalo o výnimku pri sankciách

Španielsko má v súčasnosti šesť terminálov na spracovanie skvapalneného zemného plynu, ktorý prichádza po mori. To by mohlo pomôcť Európskej únií zvýšiť dovoz.

Má však len dve spojenia a aj tie s nízkou kapacitou, s francúzskou plynárenskou sieťou, ktorá je napojená na zvyšok Európy.

Madrid presadzuje oživenie projektu plynovodu spájajúceho katalánsku časť Pyrenejí s Francúzskom, čo by mohlo výrazne zvýšiť jeho zásobovaciu kapacitu.

image

Opatrenia sú v "kritickej situácii" nevyhnutné. Španielsko obmedzí kúrenie, klímu i osvetlenie

Portugalský premiér António Costa uviedol, že prepojenie južnej a strednej Európy plynovodom je "prioritou" a postoj Nemecka zvýši "tlak na európske inštitúcie", aby v tejto otázke pokročili.

Španielska ministerka ekológie Teresa Riberová ale upozornila, že zatiaľ čo na Pyrenejskom polostrove existuje dobrá plynárenská sieť, problémom je transport plynu cez Pyreneje. Španielsko a jeho prevádzkovateľ plynárenskej siete Enagas spolupracovali s francúzskymi úradmi na vytvorení "priamejšieho prepojenia", čo si však vyžaduje peniaze.

"Enagas odhaduje, že plynovod by mohol byť funkčný do ôsmich alebo deviatich mesiacov na južnej strane hranice," dodala.

image

V Európe sa situácia zhoršuje takmer najviac na svete. Prečo sa z nej stáva ohnisko vĺn horúčav?

Plynovod by bol podobný zaniknutému projektu MidCat, ktorý sa snažil spojiť Portugalsko, Španielsko a Francúzsko. Projekt však vyvolal odpor environmentálnych skupín a bol zastavený v roku 2019.

Minie sa viac ako štvrť miliardy

Hovorkyňa Enagasu poukázala na to, že v rámci strategického plánu na roky 2022 až 2030 môže spoločnosť minúť približne 370 miliónov eur na plynovod.

MidCat mal viesť severojužným smerom, ale nový projekt je iný. V počiatočnej fáze bude schopný prepravovať plyn, ale v budúcnosti by mal prepravovať vodík, tvrdí zdroj oboznámený s návrhom.

Plynovod bol vybudovaný do katalánskej dediny Hostalric neďaleko Girony, čo znamená, že po francúzske hranice zostáva postaviť asi 100 kilometrov, uviedol zdroj.

image

Slováci v cenách predstihli Portugalcov, dobiehame aj Španielov. Vynahrádzame si to platmi?

Ministerka Riberová povedala, že Španielsko pracuje na lepšom využití svojich existujúcich plynovodov inštaláciou dodatočného kompresora, ktorý by umožnil zvýšiť objem plynu o 20 až 30 percent. Mohlo by k tomu dôjsť už v priebehu "dvoch alebo troch mesiacov".

"Samozrejme, to nie je veľa. Prostredníctvom týchto prepojení môžeme poskytnúť 2 až 2,5 percenta plynu spourópsku úniu by takéto plynovody mali byť financované centrálne, poznamenala.

"Toto prepojenie, ktoré zlepší bezpečnosť dodávok plynu do zvyšku Európy, by malo byť financované ako európsky projekt, na ktorom musíme pracovať súčasne s francúzskou vládou," dodala.

01 - Modified: 2022-08-14 14:02:14 - Feat.: 1 - Title: Rusko začína dodávať Maďarsku plyn navyše, požiadalo o výnimku pri sankciách 02 - Modified: 2022-08-14 13:21:00 - Feat.: 1 - Title: Ropné otrasy postavili do pozoru celý región. Palivá zo Slovnaftu potrebujú aj naši susedia 03 - Modified: 2022-08-14 13:19:40 - Feat.: 1 - Title: Západné automobilky strácajú v Číne pôdu pod nohami, lokálnym predajcom sa darí
01 - Modified: 2022-09-20 17:51:59 - Feat.: - Title: V Španielsku zatkli 32 ľudí spájaných s kalábrijskou ‘Ndranghetou 02 - Modified: 2022-09-20 11:30:10 - Feat.: - Title: Rusko zvažuje zvýšiť dane v odvetví ropy a plynu o tri bilióny rubľov, píše Kommersant​ 03 - Modified: 2022-09-20 22:00:24 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Plynu máme dosť. V prípade potreby sa vieme podeliť s Poľskom, ale aj s ďalšími krajinami 04 - Modified: 2022-09-21 05:10:00 - Feat.: - Title: Jadro pomôže preklenúť masívne výpadky 05 - Modified: 2022-09-20 08:36:09 - Feat.: - Title: Generálny riaditeľ SPP pre HN: Plynu máme viac, ako potrebujeme. Myslím si, že ho bude chcieť Poľsko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. september 2022 07:50