Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Rakúsky ekonóm kritizuje plánované embargo na ruský plyn v Európskej únii

17.03.2023, 12:19
Autor:
TASRTASR

Mnohí ľudia veria, že do konca roka 2027, v ktorom by mali dodávky ruského plynu v Európskej únii klesnúť na nulu, bude vojna na Ukrajine dávno minulosťou, tvrdí šéf rakúskeho Inštitútu pre ekonomický výskum.

Úplné zastavenie dovozov zemného plynu z Ruska by pre Európsku úniu znamenalo iba to, že bude závislá od energií z iných zdrojov. Uviedol to v piatok šéf rakúskeho Inštitútu pre ekonomický výskum Gabriel Felbermayr. Rakúsko podľa neho dúfa, že konflikt na Ukrajine sa v strednodobom horizonte skončí a v novom povojnovom svete by malo existovať zmiešané portfólio energií namiesto takého, ktoré sa zameria iba na skvapalnený zemný plyn z USA. Informujeme o tom na základe správy agentúry DPA.

Mnohí ľudia veria, že do konca roka 2027, v ktorom by mali dodávky ruského plynu v Európskej únii klesnúť na nulu, bude vojna na Ukrajine dávno minulosťou a podarí sa nájsť nový spôsob mierového spolužitia, pokračoval šéf WIFO. Rakúsko podľa neho nie je od Ruska závislé, čo dokázalo v lete minulého roka, keď svoje zásobníky naplnilo aj bez ruského plynu.

Od mája do októbra 2022 krajina podľa aktualizovaných vládnych údajov znížila podiel ruského plynu na celkovom objeme dodávok z viac ako 70 percent v máji na necelých 20 percent v októbri.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. január 2026 14:46