Ropné čerpadlá. FOTO: Reuters 
StoryEditor

Rast cien ropy sa takmer zastavil, investori zvažujú ďalší vývoj situácie na Blízkom východe

16.10.2023, 08:55
Autor:
TASRTASR

Ak sa zistí, že Irán je priamo zapojený do útoku Hamasu na Izrael, pravdepodobne by to viedlo k tomu, že USA plne presadia svoje sankcie na vývoz iránskej ropy.

Rast cien ropy sa v pondelok takmer zastavil po prudkom zdražení minulý týždeň. Investori zvažujú ďalší vývoj situácie na Blízkom východe, najmä riziko rozšírenia konfliktu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas na ďalšie krajiny v regióne. Informuje o tom agentúra Reuters.

Doterajší vplyv konfliktu už bol do určitej miery zahrnutý do cien, ale nezasiahol globálne dodávky ropy a plynu, keďže Izrael nie je ich veľkým producentom. Investori sa snažia odhadnúť, či by jeho pozemná invázia, ktorú plánuje, mohla priniesť rozšírenie konfliktu, čo by mohlo zasiahnuť dodávky ropy z krajín v regióne vrátane Saudskej Arábie, Iránu a Spojených arabských emirátov.

image

Ropa za 150 dolárov. Bloomberg varuje pred čiernym scenárom vojny na Blízkom východe

Ak sa zistí, že Irán je priamo zapojený do útoku Hamasu na Izrael, pravdepodobne by to viedlo k tomu, že USA plne presadia svoje sankcie na vývoz iránskej ropy.

Washington tento rok prižmúril oči nad sankciami na iránsky export ropy, pretože sa snažil zlepšiť diplomatické vzťahy s Teheránom. Vývoz iránskej ropy tak vzrástol o 0,5 až 1 milión barelov denne, čo zodpovedá 0,5 až 1 percento celosvetových dodávok.

No ak budú USA presadzovať sankcie v plnom rozsahu, opäť klesne, a to v situácii, keď producenti z aliancie OPEC+ obmedzili svoje dodávky na trhy, aby podporili rast cien ropy.

image

Medzinárodná agentúra pre energetiku znížila svoj budúcoročný výhľad rastu dopytu po rope

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 7.35 h SELČ predával po 87,77 USD (83,40 eura). To bolo len o 8 centov alebo 0,09 percenta viac ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 7 centov alebo 0,08 percenta na 90,96 USD za barel.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 07:11