Logo Nestlé na výrovni v švajčiarskom meste Konolfingen. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Nestlé hlási pokles predaja za prvých deväť mesiacov, dôvodom sú vyššie ceny pre infláciu

19.10.2023, 10:19
Autor:
TASRTASR

Podľa generálneho riaditeľa Nestlé Marka Schneidera všetko od slnečnicového oleja po nákladnú dopravu zdraželo, čo si vyžiadalo svoju daň.

Švajčiarsky potravinársky gigant Nestlé zaznamenal za prvých deväť mesiacov roka pokles objemu predaja, keďže zvýšil ceny v dôsledku inflácie. Ale potvrdil svoju prognózu na tento rok. Informovala o tom agentúra AFP.

Spoločnosť, ktorá vlastní širokú škálu značiek od výrobcu kávy Nespresso po krmivo pre domáce zvieratá Purina, uviedla, že objem predaja v období od januára do septembra 2023 klesol o 0,6 percenta. A tržby sa znížili o 0,4 percenta na 68,8 miliardy švajčiarskych frankov v dôsledku sily švajčiarskej meny.

image

Dôvera francúzskych podnikateľov klesla, zhoršili sa ich očakávania v oblasti výroby aj výstupných cien

Ale organický rast tržieb, ktorý nezahŕňa kurzové výkyvy a akvizície, vzrástol o 7,8 percenta, keďže Nestlé zvýšil ceny.

"Rast bol poháňaný cenami," uviedol generálny riaditeľ Nestlé Mark Schneider vo vyhlásení o zisku, pričom poukázal na rekordné miery inflácie na väčšine trhov v tomto roku a vyššie vstupné náklady, ktoré sa začali pandémiou ochorenia COVID-19 a ktoré ešte zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. Všetko od slnečnicového oleja po nákladnú dopravu zdraželo, čo si vyžiadalo svoju daň.

Spoločnosť potvrdila svoj výhľad na rok 2023 a počíta s organickým rastom tržieb medzi sedem percent a osem percent.

01 - Modified: 2023-10-19 07:33:39 - Feat.: 1 - Title: Francúzskemu Renaultu narástli tržby, zameral sa na luxusnejšie modely 02 - Modified: 2023-10-19 07:12:03 - Feat.: 1 - Title: Zisk Tesly v treťom štvrťroku zostal za odhadmi ekonómov
01 - Modified: 2025-12-04 10:06:50 - Feat.: - Title: Hyundai odhalil štýlovú novinku do mesta. Poteší výbavou, ale aj rozumnou cenou 02 - Modified: 2025-12-02 10:33:38 - Feat.: - Title: Európa sa definitívne lúči s naftou: Prvýkrát v histórii padla na samotný chvost pohonov 03 - Modified: 2025-12-01 17:10:37 - Feat.: - Title: Neobrúsený diamant s miliónovým potenciálom. Krídelník Trenčína patrí medzi svetovú špičku, ponuky už čakajú 04 - Modified: 2025-12-01 10:00:00 - Feat.: - Title: Najdrahšie nové auto v histórii. Tvorcovi pomohla novinka prekonať liečbu rakoviny 05 - Modified: 2025-11-27 13:00:00 - Feat.: - Title: Posledná šanca kúpiť legendárny roadster od BMW. Blíži sa koniec jednej éry značky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 09:41