Termínové kontrakty na americké akcie posilňujú, nahor zamieril aj americký dolár a bitcoin stúpol na nový rekord. Investori sadajú na to, že republikán Donald Trump zrejme vyhral prezidentské voľby v Spojených štátoch, hoci konečné výsledky ešte nie sú známe a všetky hlasy zrejme budú zrátané až o niekoľko dní, možno týždňov.
Ceny termínových kontraktov na indexy S & P 500 a Nasdaq, ktoré umožňujú investorom špekulovať na budúci vývoj indexov, rastú o viac ako jedno percento, pretože trhy sa tešia na sľúbené zníženie daní a menšiu reguláciu podnikov. Výnosy amerických štátnych dlhopisov stúpli na najvyššiu hodnotu za štyri mesiace.
Európske akcie sú však menej nadšené, pretože Trumpova colná politika by mohla rozpútať globálnu obchodnú vojnu a ohroziť vývoz z EÚ. Termínové kontrakty na indexy EUROSTOXX 50 a nemecký DAX klesajú, v prípade britského indexu FTSE sa takmer nemenia.
Dolár posilňuje
Najširší index akcií MSCI z oblasti Ázie a Tichomoria mimo Japonska dnes oslabil. Japonský index Nikkei však vďaka poklesu jenu posilnil.
Na menových trhoch dolár posilňuje. Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, si pripisuje 1,7 percenta a pohybuje sa okolo 105,2 bodu. Euro voči doláru klesá o dve percentá na 1,0708 USD. Dolár k jenu rastie o 1,8 percenta na 153,23 JPY. Dolár spevňuje aj voči čínskemu jüanu.
Internetová mena bitcoin stúpla až na rekordnú hodnotu 75.060 USD. Trump je považovaný za aktívnejšieho podporovateľa kryptomien ako jeho demokratická protikandidátka Kamala Harrisová.
Zlato stráca
Ceny zlata sú však nevýrazné a mierne strácajú. Na ceny komodít, vrátane ropy, tlačí prudký rast dolára, ktorý zvyšuje ich cenu pri nákupe zahraničných investorov.
Analytici vo všeobecnosti predpokladajú, že Trumpove plány na obmedzenie imigrácie, zníženie daní a rozsiahle clá by v prípade ich uzákonenia vyvolali väčší tlak na rast inflácie a výnosov dlhopisov, ako politika Harrisovej. Trumpove návrhy by tiež mohli mať tendenciu tlačiť na rast dolára a ovplyvniť rozsah zníženia úrokových sadzieb v USA.
Trhy sú teraz presvedčené, že centrálna banka USA (Fed) vo štvrtok zníži základný úrok o štvrť percentuálneho bodu. Obchodovanie s termínovými zmluvami však ukazuje na opatrnosť ohľadom budúceho vývoja.