StoryEditor

Lusik Trade: Práca s mladými ľuďmi poháňa firmu vpred

25.05.2019, 00:00
Ján Luhový s rodinou už takmer tri desaťročia vedú na Považí gumárenskú spoločnosť Lusik Trade.

Ich firma vznikla v roku 1991, teda v úplných počiatkoch budovania súkromných firiem v našej krajine. „S podnikaním začal otec. Práve on sa rozhodol pre pogumovanie valcov, ktoré po rozdelení Československa nikto na Slovensku nevykonával,“ opisuje pre HN vznik spoločnosti Lusik Trade jej riaditeľ Ján Luhový.
Začiatky spoločnosti, ktorá už 28 rokov funguje v Beluši v okrese Púchov, podľa neho rozhodne neboli jednoduché. „V krátkom čase vznikli u nás pobočky vyspelých zahraničných spoločností. Museli sme preto tvrdo pracovať, aby sme sa udržali v konkurenčnom boji.“

Bez technológie, ale s chuťou
Spoločnosť začínala prakticky bez technológie v nedostavaných priestoroch, avšak s veľkou chuťou robiť niečo, čo pomôže druhým a jej majiteľov uživí. Učili sa o materiáloch, technológiách výroby, spôsoboch opracovania a o všetkom, čo súvisí s odborom gumárenskej výroby. „Bolo to náročné, pretože v 90. rokoch neboli informácie na internete ako v súčasnosti. Získavali sme kontakty na ľudí, ktorí o tom niečo vedeli. Osobne sme ich navštevovali a takto získavali informácie. Často to boli ľudia, čo sa učili za gumárov u Baťu v Zlíne a tam sa stretli s pogumovaním,“ hovorí Luhový.

Majitelia firmy veľa skúšali a učili sa na vlastných chybách. Skladali si vlastné skúsenosti so získanými informáciami. Krok za krokom sa dopracovali k postupom, ktoré im zaručovali kvalitu pogumovania očakávanú od firmy zákazníkmi. „Dnes sa môžeme porovnávať so zahraničnými spoločnosťami, aj keď stále máme v niektorých segmentoch rezervy.“
Ján Luhový hovorí, že vo firme svojho otca začal pôsobiť rok po založení, teda v roku 1992. „Bol som výrobný pracovník a postupne som prešiel všetkými profesiami až ku riadeniu spoločnosti.“

Naberanie skúseností
Spoločnosť Lusik Trade od začiatku rozbiehala biznis ako rodina. „Vedeli sme, že sa chceme starať sami o seba a živiť sa podnikaním. Otec riadil firmu, mama robila účtovníctvo a ja som pracoval vo výrobe. V súčasnosti sa stále držíme tejto filozofie a pracujeme vo firme takmer celá rodina.“
Podnik dnes patrí medzi domácich lídrov v odvetví gumárenského priemyslu. V súčasnosti v ňom pracuje 30 ľudí. „Z rodiny sme zamestnaní traja. Manželka vedie účtovníctvo a najstarší syn je nákupcom. Dcéra pracuje v zahraničí a najmladší syn teraz maturuje,“ spresňuje Ján Luhový.
Jeho deti už od študentských rokov počas prázdnin pravidelne chodili do firmy. Najmladší syn v nej stále brigádnicky vypomáha. Potomkovia prechádzajú rôznymi pozíciami vo výrobnom procese, aby sa čo najviac zoznámili s jednotlivými prácami. „Naberanie skúseností v praxi s teoretickými znalosťami zo školy by ich malo dostatočne pripraviť na správne rozhodovanie pri vedení firmy, keď ju raz prevezmú,“ naznačuje budúcnosť Ján Luhový.
Mladá generácia podľa neho vždy prináša množstvo energie, entuziazmu a nových pohľadov na vec. „Vidíme to aj v našej firme. Sme radi, že môžeme pracovať s mixom skúsených a mladých ľudí, ktorí sa úžasne navzájom ovplyvňujú a dopĺňajú. Poháňa to firmu vpred. Sme šťastní, že súčasťou toho sú aj naše deti.“

Investície do inovácií
Spoločnosť sa postupne snaží inovovať strojné zariadenia a infraštruktúru výrobných priestorov. S novými požiadavkami zákazníkov prichádzajú aj nové aplikácie, materiály a riešenia, ktoré si vyžadujú neustály rozvoj vedomostí a technológie. „Je to nekonečný proces. V súčasnosti chystáme rozšírenie výrobných priestorov pre odlievanie polyuretánov a zväčšenie miesta pre uskladnenie foriem. Pracujeme tiež na projekte nových kancelárskych priestorov. V tomto roku by sme chceli zakúpiť stroj na odlievanie polyuretánov a stroj na opracovanie pogumovaných valcov.“
Zamestnanci sú podľa Luhového najdôležitejšou a najkomplikovanejšou investíciou v spoločnosti. Nie je jednoduché zostaviť fungujúci kolektív pracovníkov, ktorí dokážu posúvať spoločnosť dopredu. „V našom odbore sa na trhu nepohybujú takmer žiadne voľné pracovné sily. Nových pracovníkov prijímame na základe ochoty pracovať a učiť sa novým veciam. Ďalej si ich musíme zapracovať sami.“
Firma im musí všetko vysvetľovať a ukazovať, zároveň tiež tolerovať chyby, ktoré v začiatkoch robia. Je to najdrahší spôsob získavania pracovnej sily, ale zároveň aj najstabilnejší z pohľadu spolupráce medzi firmou a zamestnancom. „Snažíme sa vytvoriť im dobré pracovné prostredie i podmienky na kvalitne odvedenú prácu a taktiež dobré a stabilné finančné ohodnotenie. Myslím, že sme dobrý kolektív, ktorý si dokáže otvorene povedať aj nepríjemné veci, ale aj sa na sebe pobaviť.“
Dôkazom toho sú podľa Luhového aj dlhoroční zamestnanci, ktorí pracujú vo firme od začiatku podnikania a dnes odchádzajú do dôchodku. Dvakrát v roku si zamestnanci Lusik Trade organizujú posedenie, kde sa pri dobrom jedle a zábave porozprávajú a preberú pracovné i rodinné veci.

Riešenie krízových vecí
Vedenie firmy vie zvládať aj situácie, keď členovia rodiny majú na dôležité rozhodnutia rôzne názory. „V našej spoločnosti je zaužívané, že každý má právo vyjadriť svoj názor a je vypočutý. Zodpovedný za rozhodnutie je však len jeden, ten musí rozhodnúť. Či je rozhodnutie správne, alebo nie, ukáže čas. Pri riešení krízových vecí nevidím problém v tom, že sme rodina. Sme zvyknutí na komunikáciu medzi sebou a rešpektujeme sa navzájom.“
Ján Luhový súčasne priznáva, že nie je jednoduché oddeliť súkromný život od práce. „Tým, že sme takmer všetci zamestnaní v našej spoločnosti, sa aj počas spoločných chvíľ reč jednoducho zvrtne aj na firemné veci. Nikdy to však nebýva hlavná téma nášho stretnutia. Bavíme sa skôr o rodinných veciach, o jednotlivých členoch rodiny a o rôznych bežných veciach. Hlavné pracovné problémy riešime v práci.“
Súčasný šéf firmy pripúšťa, že od firmy sa úplne neodstrihne ani po odchode do penzie. „Samozrejme, pokiaľ mi to zdravie dovolí. A ak bude potrebné porozprávať sa o dôležitom rozhodnutí a bude záujem o môj názor, rád poradím. V našej rodine sme sa medzi sebou o činnosti podniku vždy rozprávali a zvažovali všetky názory či nápady. Život vo firme však denne prináša menšie aj väčšie problémy. Ich zvládanie pripravuje človeka aj na tie najdôležitejšie rozhodnutia. Preto si myslím, že kým niektoré z detí prevezme riadenie spoločnosti, bude dostatočne pripravené a ja si budem môcť užívať pokojný dôchodok,“ uzatvára Ján Luhový.

01 - Modified: 2024-03-22 09:00:00 - Feat.: - Title: MrBeast spája sily s Amazonom a ohlasuje najväčšiu hernú šou v histórii. Tisícka súťažiacich bude bojovať o päť miliónov 02 - Modified: 2024-02-27 11:18:33 - Feat.: - Title: Exkluzívny ROZHOVOR so ženíchom Radkom: Z tohto budú súťažiace veľmi sklamané! 03 - Modified: 2024-02-22 10:09:10 - Feat.: - Title: Marek Fašiang priznal čo ho v súkromí dokáže riadne potrápiť. V obchodoch to má ťažké! 04 - Modified: 2024-02-21 14:09:28 - Feat.: - Title: FOTO Pozri si najkrajšie fotografie roka nasnímané pod vodou. Víťaz pre prvenstvo plával až na dno Atlantiku 05 - Modified: 2024-02-15 23:33:46 - Feat.: - Title: Milión v lotérii alebo smartfón za pár stoviek. Možno vás prekvapí, kedy musíte výhru priznať pri platení daní
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
19. apríl 2024 16:43