Wikimedia Commons
StoryEditor

Ako zasiahla do jeho biznisu vojna Severu proti Juhu?

30.08.2020, 00:00
V prvej polovici 60. rokov 19. storočia výrazne zasiahla do Vanderbiltovho biznisu ďalšia dejinná udalosť – občianska vojna známa aj pod názvom Sever proti Juhu.

Dodávky bavlny z južanských štátov boli pozastavené. Podnikateľ sa v tomto spore jednoznačne postavil na stranu Únie. Dokonca poskytol svoj najväčší parník pre jej námorníctvo, aby mu pomohol v boji proti vojskám Konfederácie. Financoval tiež vojenské výpady do Lousiany.
V slávnom českom filme Marečku, podejte mi pero padla medzičasom zľudovená hláška, že 19. storočie bolo storočím pary. Túto vetu potvrdzuje už len zbežný pohľad na Vanderbiltov úspech v biznise. Popri parníkoch tvorila práve para hlavný pohon aj v prípade jeho vlakov. Parná železnica postupne poprepájala celý Manhattan, ako aj ďalšie obvody New Yorku a stúpala na rebríčku najdôležitejších spôsobov dopravy v meste.
Vanderbilt si veľmi dobre uvedomoval jej potenciál a začal opúšťať lodný biznis. V roku 1864 predal svoj posledný parník a naplno sa vrhol na železnice. Postupne získal kontrolu nad týmto segmentom nielen v New Yorku, ale aj ďalších amerických štátoch a mestách. Dokonca sa stal dôležitým hráčom aj na kanadských železniciach.
Bol to práve Vanderbilt, kto na prelome 60. a 70. rokov 19. storočia inicioval výstavbu veľkej železničnej stanice Grand Central Depot v srdci Manhattanu. Na jej mieste vyrástla v roku 1913 stanica Grand Central Terminal, ktorá je dodnes dôležitým dopravným uzlom New Yorku. Známa je i z množstva filmov odohrávajúcich sa v New Yorku. Pred jej južnou fasádou stojí veľká socha Vanderbilta. V rámci objektu sa nachádza aj Vanderbiltova hala, ktorá sa často využíva na rôzne umelecké podujatia ako výstavy obrazov či hudobné koncerty.

Cornelius Vanderbilt bol mimoriadne plodný aj v rodinnom živote. Mal dovedna 13 detí. Po smrti manželky Sophie v roku 1868 sa Cornelius presťahoval do Kanady. Vďaka svojej druhej žene Frank Armstrong Crawfordovej sa jeden z najbohatších Američanov tých čias začal venovať charite. Jeden milión dolárov daroval na výstavbu univerzity v Nashville v štáte Tennessee. Táto univerzita dodnes nesie jeho meno.
Vanderbilt významnými finančnými darmi podporoval aj Moravskú cirkev, ktorá vznikla na území dnešného Česka po smrti Jana Husa. Vďaka Vanderbiltovým peniazom postavili v New Yorku farský kostol tejto cirkvi a zriadili jej cintorín na Staten Islande. A práve na ňom Vanderbilta po jeho smrti začiatkom roka 1877 pochovali.
Dnes je po Vanderbiltovi pomenované množstvo inštitúcií, ulíc či ďalších vecí v Spojených štátoch. Vanderbiltova univerzita v Nashville sa stará o šírenie jeho odkazu. Platí to aj dnes, keď sa táto vzdelávacia inštitúcia angažuje v boji proti rasizmu a za práva černochov či ďalších menšín.

01 - Modified: 2020-08-25 10:24:31 - Feat.: 0 - Title: Dvestomiliardový magnát. Kto je muž, ktorý vlakmi a loďami prepojil Ameriku?
01 - Modified: 2022-06-11 11:00:00 - Feat.: - Title: Kam zmizli Deppove milióny? Drahé darčeky pre Amber, súdne spory či kúpa ostrovu ho stála poriadny balík 02 - Modified: 2022-06-17 10:10:42 - Feat.: - Title: Ako môžete získať do vlastníctva pôdu, o ktorú sa staráte? Tieto rady vám povedia, čo musíte urobiť 03 - Modified: 2022-05-19 13:11:03 - Feat.: - Title: Nadvláda starých aj rastový trend. Majetok športových top boháčov už atakuje tri miliardy 04 - Modified: 2022-05-13 07:20:03 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Obvinený Miroslav Výboh prepísal miliónové majetky na syna. Právnici: Išlo o predaj 05 - Modified: 2022-05-09 15:15:02 - Feat.: - Title: SUV a športové kupé v jednom? Podivný unikát od Mercedesu má dôležité poslanie
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
27. jún 2022 14:21