Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť v období najbližších desaťročí sa očakáva, že Slovensko prejde významnou zmenou vo vekovej štruktúre obyvateľstva.
Počet ľudí starších ako 65 rokov sa v období 50 rokov zdvojnásobí, na druhej strane sa produktívna časť obyvateľstva zmenší o viac ako tretinu.
Tak, ako bolo v roku 2014 v tejto skupine vyše 3,8 milióna ľudí, v roku 2064 to bude iba viac ako 1,5 milióna. Priemerný vek sa oproti tomu súčasnému zvýši o 10 rokov na 50 rokov.
A klesne aj celkový počet obyvateľov.
Starnutie populácie však znamená, že okrem peňazí na dôchodky bude musieť štát viac peňazí adresovať na zdravotníctvo, dlhodobú starostlivosť či penzijné systémy.
Ako však ďalej Rada pre rozpočtovú zodpovednosť informuje, pre menší počet detí a menšiu nezamestnanosť sa mierne znížia výdavky na školstvo a poistenie v nezamestnanosti.
V správe o dlhodobej udržateľnosti verejných financií z roku 2015 prognózovala, že zlepšiť situáciu ohľadom verejných financií sa dá zlepšením vekovej štruktúry obyvateľstva, reformami, konsolidáciou verejných financií či zlepšením rastového potenciálu.
Laickým slovníkom, zlepšiť pôrodnosť, reformovať zdravotníctvo, zvýšiť dane či produktivitu pracovnej sily.