Keď sa pozrieme na súčasnú mapu Európy, najneskôr do dôchodku odchádzajú Gréci a Islanďania v 67 rokoch nasledovaní Talianmi a Portugalcami v približne 66 rokov.
Naopak, najskôr sa dôchodcami stávajú Rusi, Slovinci, Turci a Ukrajinci v 60 rokoch, uvádza stránka Trading Economics.
Slováci zastávajú desiatu pozíciu zo 41 európskych krajín, a patríme tak k tým šťastnejším. Čo sa týka Vyšehradskej štvorky, ktorej sme členom, Poliaci odchádzajú do dôchodku v 65 rokoch, Maďari v 63,5.
V svetovom meradle odchádzajú najneskôr do dôchodku Izraelčania vo viac ako 68 rokoch a Gréci a Islanďania v 67 rokoch. Na druhom konci rebríčka je Indonézia s vekom 58 rokov, Bangladéš s 59 a Vietnam so 60.
Dá sa tiež povedať, že prvých 15 členov Európskej únie má priemer veku odchodu do dôchodku 65 rokov a novšie členské krajiny k tomuto priemeru smerujú tiež.
Podobne ako u nás, aj vo Fínsku, na Cypre, v Dánsku, Grécku, Taliansku, Holandsku či Portugalsku sa dôchodkový vek spája s odhadovanou dĺžkou života.
A na čo sa máme pripraviť v budúcnosti? Ako predpovedá Fínske centrum pre dôchodky, dôchodkový vek v Európe v roku 2050 sa bude pohybovať viac menej iba nad 65 rokov, pod touto hranicou bude iba Švédsko a Nórsko pri čom najvyšší vek si bude držať Dánsko s 72 rokmi.
Slovenská hranica bude 66 až 67 rokov, ak sa samozrejme neprijme dôchodkový strop.