Japonsko je skutočne „hotovostná“ spoločnosť aj napriek tomu, že je priekopníkom v technológii bezkontaktných platiacich čipov. Podľa posledných zistení Boston Consulting Group až 65 percent platieb prebieha v hotovosti.
Ide tak asi o dvojnásobne väčší počet než v iných rozvojových ekonomikách, ale aj rozdiel oproti neďalekej Číne a Južnej Kórei, kde sú takmer všetky platby bezhotovostné.
Kartu od vás neprijmú ani v medzinárodne rozšírenom McDonalde, taxíkoch, supermarketoch či v asi 60 percentách reštaurácii v metropole Tokio. Viaceré prevádzky nie sú ani vybavené terminálom.
Turisti, ktorí navštívili krajinu, spomínajú aj na prípady, keď im predajca udelil zľavu len za to, že na platbu kartou neboli vopred pripravení a japonské jeny si museli dodatočne vybrať.
Navyše aj viaceré zdravotné kliniky za platbu zákrokov v prepočte asi do 400 eur požadujú iba hotovosť. „Japonsko je z vyspelých svetových trhov jedným z tých, ktoré sú najviac závislé od hotovosti.
Spoločnosť Visa chce pomôcť japonskej vláde dosiahnuť jej cieľ, ktorým je zvýšiť percento bezhotovostných platieb na 40 percent do roku 2020 z dnešných 20,“ uviedol pre HN Marcel Gajdoš, regionálny manažér spoločnosti Visa Europe pre Slovenskú a Českú republiku.
Na cestu sa treba vybaviť aj dostatočne rozmernou peňaženkou, keďže jeny sú v hodnote od jedného do 500 v podobe mincí. Nie je teda prekvapivé, že peňaženky na mince bývajú aj najtypickejším suvenírom, ktorý si z krajiny návštevníci prinesú.