Študentka Barbora, ktorá navštívila Japonsko minulý rok, spomína, že platba v hotovosti bola skutočne veľmi bežná, čo bol pre ňu protipól súčasného trendu. Upozornila tiež na odlišnosti medzi jednotlivými druhmi kariet: „Je problém, že na väčšine miest vedia akceptovať iba embosované karty.“
Dodáva však, že sa s týmto problémom už pri cestovaní stretla vo väčšej miere aj v iných krajinách.
Rovnaký názor má aj Slovenka Mária, ktorá v Japonsku dlhšie študuje: „Rozhodne je nutné mať zo sebou dostatočnú hotovosť. Na to, ako veľmi je Japonsko pokrokové, sa na mnohých miestach nedá platiť kartou. Týka sa to aj veľa turistických miest.“
Bezhotovostné platobné systémy v krajine predsa existujú. Príkladom sú predplatené inteligentné interné čipové karty, ktoré sa v japonskej „antikartovej“ spoločnosti tešia obľube hlavne preto, že nie sú napojené na bankové účty, a tak nepredstavujú viazanosť. Na to, aby sme ich však mohli použiť, potrebujeme, ako inak, hotovosť.
Ako uvádza Japonská asociácia spotrebiteľských úverov, transakcie platobnými kartami sa za posledných 10 rokov zdvojnásobili a za rok 2015 dosiahli sumu 49 biliónov jenov, v prepočte asi 395 miliárd eur.
Každý obyvateľ pritom vlastní priemerne 2,5 karty. Miesta, kde sa dá nimi platiť, sa tiež každoročne rozširujú.