Vo Varšave rozhodne zostaňte v jednom z moderne zariadených apartmánov, ktorých je tam čoraz viac a viac. Vychutnajte si raňajky na námestí, alebo sa prejdite v jednom z parkov. Medzi moje najobľúbenejšie patrí park Lazienki. Víkend vo Varšave je rozhodne skvelý nápad a vy odídete bohatší o skvelé zážitky a pritom vaša peňaženka vôbec neutrpí, ako pri iných metropolách.Pixabay
StoryEditor

Kto je lídrom spomedzi metropol regiónu?

03.01.2020, 23:00
Suverénnym lídrom medzi hlavnými mestami Vyšehradskej štvorky je Varšava.

Poľská metropola aktuálne ponúka viac ako päť miliónov metrov štvorcových kancelárskych plôch. Ponuka v tomto meste zároveň najrýchlejšie rastie. Pre porovnanie – drvivá väčšina týchto priestorov pribudla na mapu metropoly v uplynulých siedmich rokoch.
Dôvod je ten, že Varšava sa stáva obchodným a finančným centrom nielen Poľska, ale celej strednej a východnej Európy. K tejto pozícii jej výrazne pomáha aj blížiaci sa brexit. Mnoho firiem, ktoré sa v uplynulých rokoch odsťahovali z Británie alebo sa tak v najbližších mesiacoch chystajú urobiť, si za svoje nové sídlo zvolili práve Varšavu.
Na rozdiel od Prahy alebo Budapešti, ktoré sa pýšia unikátnymi historickými centrami, výstavbe v poľskej metropole „napomáha“ aj smutný fakt, že mesto bolo počas druhej svetovej vojny takmer kompletne zničené. Ochranárske normy na výstavbu mrakodrapov tu teda nie sú také prísne, ako v maďarskej či českej metropole. Výsledkom je fakt, že v rebríčku 150 najvyšších budov v Európskej únii sa spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky nachádzajú výlučne poľské projekty. Dohromady ich je 14, pričom len tri sa nachádzajú mimo hlavného mesta.

Svetlá budúcnosť čaká developerov vo Varšave aj v nasledujúcom období. V rokoch 2020 a 2021 má narásť rozloha kancelárskych priestorov v poľskej metropole o pol milióna metrov štvorcových, čo ešte viac posilní jej pozíciu vyšehradského lídra. Mnoho projektov pritom pribúda priamo v centre mesta. Kancelárie postupne zapĺňajú poľské aj nadnárodné giganty v oblasti telekomunikácií, finančného sektora či profesionálnych služieb.

01 - Modified: 2022-08-14 11:00:20 - Feat.: - Title: Sme rodina podporí za primátora Bratislavy v nadchádzajúcich komunálnych voľbách Rudolfa Kusého 02 - Modified: 2022-08-13 13:37:28 - Feat.: - Title: V Odre masívne hynú ryby, vedci v nej evidujú ortuť. Znečistenie rieky sa môže rozšíriť až po Baltské more 03 - Modified: 2022-08-13 07:42:20 - Feat.: - Title: Pokračuje rozlúčka s kardinálom Tomkom. Verejnosť mu dnes môže prejaviť úctu v Katedrále sv. Martina 04 - Modified: 2022-08-12 17:59:59 - Feat.: - Title: Rast spotrebiteľských cien v Poľsku sa v júli mierne zrýchlil, doprava išla hore najviac 05 - Modified: 2022-08-12 05:20:19 - Feat.: - Title: Vo výstavbe sú aktuálne dva úseky budúcej diaľnice Bratislava - Košice
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
14. august 2022 14:10