Wikimedia Commons
StoryEditor

Prečo sa uzavrela kamerunská ekonomika?

13.12.2020, 23:00
Ozbrojený konflikt pribrzdila pandémia koronavírusu, ktorá sa nevyhla ani Kamerunu.

V krajine zaznamenali už zhruba 22,5 tisíca prípadov nákazy, ktorej podľahlo viac ako 430 ľudí.
Podobne ako iné africké štáty, aj Kamerun zaviedol v boji proti korone prísne ekonomické aj spoločenské reštrikcie. Krajina sa uzavrela pred okolitým svetom. Segment cestovného ruchu, na ktorý stavila v uplynulých rokoch, sa fakticky prepadol na nulu.
Vláda však už dnes intenzívne pracuje na ekonomickom reštarte v postcovidovej ére. Minulý mesiac zorganizovala v úrade premiéra v Yaoundé zasadnutie Kamerunského obchodného fóra, ktoré sa stalo hlavnou platformou dialógu medzi štátom a súkromným sektorom.
Výsledkom debát vlády s predstaviteľmi najväčších podnikov a investorov v krajine bolo dohodnutie nových podmienok, ktoré by mali vystreliť Kamerun raketovo nahor v rebríčku Doing Business. V ňom Svetová banka každoročne hodnotí, do akej miery je priaznivé podnikateľské prostredie v jednotlivých krajinách.
Práve africké krajiny, ako je Rwanda, v tomto smere rýchlo napredujú a často predbiehajú mnohé európske ekonomiky vrátane Slovenska. To sa však Kamerunu až doteraz netýkalo – v aktuálnom rebríčku Doing Business 2020 mu patrí 167. priečka z celkovo 190 hodnotených krajín. „Kamerun dokázal za posledný rok zlepšiť len jedno z desiatich hodnotených kritérií, a to prístup k úverovým informáciám,“ píše vo svojej najnovšej štúdii Svetová banka.

Nelichotivú pozíciu v spodnej časti prestížneho rebríčka sa vláda v Yaoundé usiluje napraviť. Od chystaných krokov si sľubuje prílev nových investícií zahraničných firiem v čase, keď sa globálna ekonomika po skončení pandémie opäť obnoví. „Cieľom všetkých opatrení je spraviť našu krajinu atraktívnou pre prostredie biznisu,“ citoval denník Cameroon Tribune premiéra Josepha Diona Nguteho, ktorý októbrové zasadnutie obchodného fóra viedol.

21. máj 2022 02:00