Reuters
StoryEditor

Ktorým smerom pôjde afganská ekonomika pod Talibanom?

29.08.2021, 22:00
Krajinu teraz čaká prudký obrat smerovania – zo západu na východ.

Hoci Svetový potravinový program OSN či ďalšie medzinárodné inštitúcie vyzývajú bohaté západné štáty, aby zabránili humanitárnej katastrofe, ktorá podľa nich Afganistanu bezprostredne hrozí, viacerí svetoví lídri vyslovujú obavy, že tieto peniaze skončia v rukách Talibanu. A ten rozhodne nechcú financovať – vzhľadom na jeho radikálne nastavenie a porušovanie ľudských práv.

Šance sa tak snaží chopiť Čína, ktorá v Afganistane vidí veľký potenciál najmä v oblasti nerastných surovín. Jej prudko rastúci technologický segment potrebuje najmä kovy. A v Afganistane sa nachádzajú bohaté ložiská zlata, striebra, medi, chrómu, uránu, lítia či zinku, ale aj ropy, zemného plynu, bauxitu, uhlia, železnej rudy, vzácnych zemín, olova, drahých kameňov, mastenca, síry, travertínu, sadry a mramoru. Celková hodnota tohto bohatstva, ktoré dosiaľ zostalo z veľkej časti nevyužité, sa odhaduje až na jeden bilión dolárov.

Afganistan navyše leží na kľúčovej spojnici medzi východnou Áziou a Európou. „Na čínskej mape je tak dôležitý vďaka projektu Jedno pásmo, jedna cesta, teda akejsi novodobej Hodvábnej cesty, v rámci ktorej by určité produktovody a infraštruktúra mali viesť aj cez Afganistan. Ak Taliban prisľúbi týmto projektom aspoň akú-takú základnú bezpečnosť, Číňania do toho veľmi radi investujú,“ uviedol pre HN analytik Matej Kandrík, šéf think-tanku STRATPOL.

Taliban bude podľa neho veľmi hladný po zahraničných prostriedkoch a pomoci. Zo Západu ju pravdepodobne čakať nemôže. Čína, ktorej na dodržiavaní ľudských práv až tak nezáleží, by aj preto mohla byť pre Taliban dobrým partnerom. „Čína je pripravená rozvíjať s Afganistanom dobré susedské vzťahy a priateľskú spoluprácu,“ uviedlo krátko po prevzatí moci Talibanom ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu. Problémovým bodom v týchto vzťahoch môžu byť represie Číny voči moslimskej menšine Ujgurov žijúcej v najľudnatejšej krajine na svete.

01 - Modified: 2024-11-02 17:41:37 - Feat.: - Title: Slováci môžu navštíviť Čínu bez víza. Šimkovičová v Pekingu rokovala o posilnení spolupráce v oblasti kultúry 02 - Modified: 2024-11-02 15:28:13 - Feat.: - Title: Buffettova investičná firma ďalej predávala akcie, drží rekordnú hotovosť 03 - Modified: 2024-11-02 15:11:20 - Feat.: - Title: Ceny ropy v závere týždňa mierne vzrástli, za týždeň sa však prepadli až o štyri percentá 04 - Modified: 2024-11-02 14:14:54 - Feat.: - Title: Možnosť vzdelávať sa má vo firmách na Slovensku polovica zamestnancov, desatina o túto možnosť prišla 05 - Modified: 2024-11-02 13:13:19 - Feat.: - Title: Poľsko je druhým najväčším výrobcom hrobových sviečok na svete, Varšavu predbehla iba Čína
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
02. november 2024 19:27