Robert de Groot je viceprezidentom Európskej investičnej banky už viac ako dva roky. FOTO: EIB
StoryEditor

Európa sa už nemôže spoliehať na ostatných. Musíme sa postarať sami o seba, a to najmä v energetike (ROZHOVOR)

23.04.2026, 17:50
  • Robert de Groot, viceprezident Európskej investičnej banky, vysvetľuje v rozhovore pre HN aj to:
  • Prečo sa už Európa nemôže spoliehať na spojencov a musí hrať „sama za seba“.
  • Ako turbulentný svet mení priority a ktoré obasti idú do popredia.
  • Koľko peňazí zo 100-miliardového financovania EIB išlo do energetiky čo je cieľom týchto investícií.

V Európskej investičnej banke máte ako viceprezident okrem iných oblastí na starosti aj bezpečnosť a obranu. Ako ovplyvňujú vašu činnosť aktuálne konflikty vo svete?

Moja odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Reprezentujem banku, ktorá je závislá od kapitálových trhov. Takže všetko, čo má dosah na kapitálové trhy, má dosah aj na činnosť banky. Keď sa na to pozrieme z politického uhla pohľadu, uvidíme, že Európa musí byť v mnohých veciach podstatne autonómnejšia, než bola dosiaľ. Svet okolo nás je veľmi turbulentný. Vidíme, čo sa deje na Ukrajine, v Iráne, na Blízkom východe, v Pakistane, v Afganistane či v Južnom Sudáne. Všetky tieto konflikty ukazujú, že Európa musí konať ako jeden celok, hrať sama za seba. Nie je to nový odkaz, avšak dnes je ešte naliehavejší než kedykoľvek predtým. Každý deň sa čoraz súrnejšie ukazuje potreba, aby si európski lídri uvedomili, že sa už nemôžu spoliehať na nikoho iného. Musíme sa jednoducho začať viac starať sami o seba.

image

Kyjev ma naučil zvládať neustálu hrozbu útoku. Základom prežitia je princíp dvoch stien, tvrdí šéfka úradu EIB

Stále predsa máme vo svete mnoho spojencov, uzatvárame dohody o voľnom obchode.

Samozrejme, neznamená to, že by sme mali konať úplne nezávisle od zvyšku sveta. To by rozhodne nebol dobrý nápad. Dodávateľské siete sú globálne, ekonomiky sú do značnej miery previazané. Myslel som to trochu inak. Musíme začať viac premýšľať nad tým, čo môžeme urobiť, aby sme znížili našu závislosť od ostatných.

V článku sa ešte dočítate:

    Ako EIB financuje obnovu Ukrajiny sumou 1,5 miliardy eur.

    Prečo Slovensko hrá kľúčovú úlohu v logistike a obrane.

    Kam smerovalo 50 miliónov eur na hraničné projekty.

    Prečo EIB vidí budúcnosť v malých jadrových reaktoroch.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
31. máj 2026 08:38