TASR/Martin Palkovič
StoryEditor

Pomohlo by spájanie volieb?

10.11.2018, 09:00
Nápad sa v minulosti objavil aj na Slovensku.

Vo svete je spájanie jednotlivých volieb do jedného termínu pomerne bežnou záležitosťou. Na jednej strane sa tým darí znížiť náklady na ich usporiadanie, na strane druhej sa zvyšuje záujem voličov.

Októbrové komunálne voľby v Česku boli napríklad spojené s prvým kolom volieb do tretiny Senátu. V Spojených štátoch sa zase prezidentské voľby konajú v rovnaký deň ako voľby do tretiny Senátu.

V niektorých nemeckých spolkových krajinách ako Durínsko, Sasko či Sasko-Anhaltsko sa komunálne voľby uskutočnia koncom mája budúceho roka v ten istý deň ako voľby do Európskeho parlamentu. V rovnaký deň, teda 26. mája 2019, si okrem svojich europoslancov zvolia Belgičania aj národný parlament.

Podobný nápad sa v minulosti objavil aj na Slovensku. Konkrétne išlo o spojenie budúcoročných volieb prezidenta a poslancov Európskeho parlamentu. Túto myšlienku, s ktorou prišla opozičná strana Sloboda a Solidarita, však odmietol vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák.

Podľa jeho slov tomu bráni rozdielny termín ich konania. Voľby do Európskeho parlamentu sú pevne dané v celej Únii. Nie je možné ani skracovanie či predlžovanie mandátu prezidenta.

Navyše, prezidentské voľby sú dvojkolové, kým eurovoľby jednokolové. Problémom by takisto bolo vytvorenie jednej komisie, ktorá by dohliadala nad priebehom oboch volieb.

29. máj 2022 10:17