StoryEditor

Stratili sme bezpečnosť

21.06.2019, 00:00
Migranti priniesli do Európy kriminalitu a teror a naše ulice už nie sú ďalej bezpečné.

Stretávame sa stále s prívlastkami, že sú to teroristi, ktorí k nám len prišli uskutočniť útoky.

Od roku 2000 bolo podľa správy The Economist viac ako 674 ľudí zabitých v džihádistických útokoch na Západe, vrátane útoku na Dvojičky 11.9. 2001. Neexistujú však žiadne fakty, že práve žiadatelia o azyl boli do týchto útokov zapriahnutí.

Viacerí z nás si však pamätajú rozšírené správy v médiách, ako keď v roku 2016 afganský žiadateľ o azyl poranil vo vlaku v nemeckom Wurzburgu piatich ľudí.

Tieto útoky sú však aj napriek medializácii skôr výnimkou než pravidlom. Väčšina z útočníkov teroristických útokov tiež prežila väčšinu svojho života v Európe.

Medzi migrantmi predstavujú džihádisti tiež menšinu.

Podľa Spolkového kriminálneho úradu Nemecka sa napríklad za minulý rok stali skoro dva milióny kriminálnych činov, z ktorých 30,5 percent mali na svedomí ľudia inej národnosti než nemeckej a 8,6 percent imigranti.

Kľúčom k zníženiu tohto počtu je podľa odborníkov lepšia integrácia migrantov do spoločnosti.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

25. máj 2022 17:46