iDNES.cz
StoryEditor

Koho potopili plagiáty v Česku?

20.07.2020, 14:06
Hneď niekoľko vysokopostavených hláv sa dostalo pod paľbu kritiky v súvislosti s plagiátorskými kauzami v susednom Česku.

Azda najznámejší je prípad bývalej ministerky spravodlivosti Taťány Malej. Tá v roku 2005 na záver svojho štúdia na Mendelovej univerzite v Brne pripravila diplomovú prácu, v ktorej na viacerých stranách využívala časť textu inej študentky. Označila ich pritom za vlastné citácie z odbornej literatúry.
Nešlo však o jediné podozrenia z plagiátorstva voči Malej. Údajne si nedovolenými spôsobmi totiž pomáhal aj neskôr – v roku 2011 pri písaní magisterskej práce na Fakulte práva súkromnej Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.
Obe kauzy vyšli na povrch krátko po jej vymenovaní na čelo českého rezortu spravodlivosti koncom júna 2018. Samotná Malá tvrdila, že v žiadnom prípade nejde o plagiát. Pripustila len, že urobila chybu pri citáciách. Napriek tomu po necelých dvoch týždňoch vo funkcii rezignovala.

Len o osem dní dlhšie než Malá vydržal v ministerskej funkcii jej kolega z vlády Petr Krčál. Nastúpil do úradu českého ministra práce a sociálnych vecí spoločne s Malou 27. júna 2018. Vzápätí však kontrola jeho bakalárskej práce, ktorú obhájil na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne, ukázala 28-percentnú zhodu s inými textmi.
Podľa rektora univerzity Petra Sáhu tak Krčálova práca vykazovala silné prvky plagiátu. „Podľa dnešných kritérií by študent za také rozsiahle opisovanie bol s najväčšou pravdepodobnosťou vylúčený zo štúdia. Bakalárska práca však bola odovzdaná a obhajovaná v júni 2007, teda v čase, keď sa plagiáty ešte neodhaľovali pomocou špeciálneho softvéru,“ povedal rektor pre české médiá. Krčál napokon 18. júla 2018 z ministerskej funkcie odstúpil.

21. máj 2022 00:39