StoryEditor

Ako sa k podozreniam stavajú v Nemecku?

20.07.2020, 14:28
Príkladom vyspelej západnej demokracie, kde politici odstupujú už pri podozreniach z plagiátorstva, je Nemecko.

Karl-Theodor zu Guttenberg rezignoval začiatkom marca 2011 z funkcie ministra obrany po obvineniach, že opisoval vo svojej dizertačnej práci. Svojho času najpopulárnejšiemu nemeckému politikovi prischla v dôsledku kauzy prezývka Baron zu Googleberg.
O necelé dva roky neskôr, vo februári 2013, sa vzdala kresla nemeckej ministerky školstva Anette Schavanová. Dôvodom bolo odhalenie, že vo svojej dizertačnej práci z roku 1980 nesprávne citovala viacero pasáží. Ešte pred rezignáciou jej akademická komisia düsseldorfskej Univerzity Heinricha Heineho odobrala doktorát.
Na rozdiel od zu Guttenberga a Schavanovej nemecká ministerka pre záležitosti rodiny Franziska Giffeyová obvinenia z plagiátorstva zvládla. Vraj opisovala pri príprave svojej dizertačnej práce z roku 2010.

Prezídium Slobodnej univerzity v Berlíne, kde Giffeyová prácu obhajovala, koncom októbra minulého roka konštatovalo, že k plagiátorstvu nedošlo. Ministerka sa dopustila pochybení pri citáciách, za čo jej univerzita uložila pokarhanie. Titul jej však neodobrala. Giffeyová tak dodnes zotrváva na čele rezortu pre záležitosti rodiny.

21. máj 2022 00:40