Dvojnásobný predseda vlády Mikuláš Dzurinda spolu s Milanom Kňažkom hodnotili históriu integrácie.HN Peter Mayer
StoryEditor

Ako to u nás bolo v minulosti?

03.10.2020, 00:00
Nie je to pritom tak dávno, čo politická scéna na Slovensku bola pomerne jasne rozdelená na pravicu a ľavicu.

Ešte na prelome tisícročí vládla koalícia na čele s SDKÚ. Už len jej názov – demokratická a kresťanská únia – odkazoval na tradičné hodnoty, ktoré držia celé desaťročia na špici politiky napríklad rakúskych ľudovcov či nemeckú CDU kancelárky Angely Merkelovej.

A vláda na čele s dvojnásobným premiérom Mikulášom Dzurindom to do bodky napĺňala. Okrem iného presadila rovnú daň a naštartovala ekonomické reformy, ktoré k nám priviedli nielen množstvo zahraničných investorov, ale nás nasmerovali do eurozóny. Do nej sme sa dostali začiatkom roka 2009 medzi prvými z krajín bývalého sovietskeho bloku – o dva roky nás predbehlo len Slovinsko.

Kým Dzurindova SDKÚ sa v prvej vláde nezaobišla bez podpory ľavicovej SDĽ, jeho druhá vláda v rokoch 2002 až 2006 prijímala pravicové opatrenia s podporou ďalších väčšinovo pravicových a konzervatívnych strán – Kresťanskodemokratického hnutia, Aliancie nového občana a Strany maďarskej koalície.

Hoci túto vládu poznačilo niekoľko škandálov spájaných s podozreniami z korupcie, dodnes je považovaná za najpravicovejšiu a najreformnejšiu v dejinách samostatného Slovenska.

21. máj 2022 00:34