Britský spisovateľ japonského pôvodu Kazuo Ishiguro si na svoje konto pripísal Nobelovu cenu za literatúru. Podľa Švédskej akadémie spisovateľ v románoch veľkej emocionálnej sily odhalil priepasť za našou ilúziou o spolupatričnosti so svetom. Súmrak dňa získal v roku 1989 prestížnu Man Bookerovu cenu, ktorú udeľuje britská literárna obec. Denníkovou formou rozpráva o putovaní vysoko postaveného sluhu. V príbehu bojujú tradičné hodnoty s modernými tendenciami. Príbeh sa dočkal aj filmového spracovania, v hlavných rolách sa objavili Anthony Hopkins a Emma Thompsonová.
Podľa štátnej tajomníčky Švédskej akadémie je Ishigurova tvorba zmesou anglickej spisovateľky Jane Austenovej a nemeckého spisovateľa Franza Kafku s príchuťou Francúza Marcela Prousta. Spisovateľ sa podľa nej snaží pochopiť minulosť, ktorú nechce zmeniť, ale skúma, na čo treba zabudnúť, aby mohol prežiť nielen človek, ale aj celá spoločnosť.
K ďalším Ishigurovám dielam patrí Maliar premenlivého sveta o Japonsku po druhej svetovej vojne a detektívka Keď sme boli sirotami. Dystopický román Neopúšťaj ma je o ľudských klonoch, ktorí slúžia ako darcovia orgánov a Pochovaný obor je zase fantasy román o Británii v rannom stredoveku, ktorá sa po odchode Rimanov mení v trosky.
Ishiguro je ocenením poctený a teší ho, že sa môže pridať k tým najväčším autorom. Dúfa tiež, že Nobelova cena prinesie v neistých dobách niečo kladné.