Svoje zbohom už povedali ďalším oblastiam na severe a východe krajiny blízko hraníc s Iránom. Kurdskí vodcovia sú na nože a ústup si navzájom vyčítajú.
Ozbrojená skupina jezídov, spriaznenec Bagdadu, zase obsadila mesto Sindžár a stiahli sa z neho kurdské milície Pešmergov.
Čo ďalej s ropou
O budúcnosti provincie Kirkúk rozhodne Kurdská vlastenecká strana spolu s Bagdadom. Ropa bude pravdepodobne putovať cez kurdský región do Turecka.
Očakáva sa, že ďalší rok podpíše Irak s Tureckom novú dohodu o exportovaní ropy. Realizoval by sa tak cez iracké južné prístavy, Jordánsko a Irán.
Najväčším problémom naďalej zostáva, ako sa vzťahy medzi kurdskými frakciami vyvinú. Politická a ekonomická životaschopnosť regiónu závisí, či rokovania s Irakom a Tureckom skončia s pozitívnym výsledkom.
Turecko reaguje, nezávislosť sa vzďaluje
Ak bude ropy nedostatok a Turecko oblasť nepodporí, môže sa už teraz neveselá ekonomická situácia ešte viac zhoršiť. Pre Kurdov aj pre vnútorne presídlené osoby hrozí humanitárna kríza.
Turecko sa chystá odovzdať kontrolu nad hraničnými priechodmi centrálnej vláde v Bagdade a skomplikovala aj lety do kurdského Irbílu a Sulejmánie.
Strata Kirkútu by Kurdistan pripravila o jediný významný zdroj príjmov a blokáda Turecka a Iránu môže kurdské túžby po nezávislosti zadusiť ešte v zárodku.