Vstúpil do vojenskej akadémie v Homse, kde rýchlo hodnostne postupoval – za päť rokov sa stal podplukovníkom a neskôr aj plukovníkom.
Každú voľnú chvíľu obetoval príprave na svoje budúce povolanie. Asistoval otcovi v pomoci obyvateľom a viedol tiež kampaň proti korupcii. Asad sa tak stal profesijne pripraveným prebrať z otcových rúk starostlivosť o sýrsky ľud.
Keď Hafíz v júni 2000 zomrel, sýrsky parlament rýchlo odsúhlasil zníženie veku pre prezidentských kandidátov z pôvodných 40 na 34 rokov, aby tak Baššárovi legálne prestrel slávnostný koberec k trónu.
Táto situácia vo svete nie je ojedinelá. Príkladom je napríklad Rusko, kde si terajší prezident Vladimir Putin s pomocou štátnej Dumy zabezpečil zmenu zákona o funkčnom období prezidenta a od roku 2012.
Po svojej prezidentskej prestávke s Dmitrijom Medvedevom, terajším premiérom, na čele krajiny, úraduje už nie štyri, ale až šesť rokov. A tak bude po nedávnej výhre v prezidentských voľbách vládnuť minimálne do roku 2024.
Baššára za prezidenta v jeho prvých voľbách nakoniec zvolilo 97 percent zúčastnených.
A okrem postu prezidenta získal aj post lídra vládnej strany Baas, Socialistickej strany arabskej obrody, a stal sa vrchným veliteľom armády.
V svojom inauguračnom príhovore prisľúbil ekonomickú liberalizáciu krajiny a politické reformy.