Dnes až zaužívané „na hranici s Mexikom postavím múr“ sa z úst lídra USA ozývalo už počas oznámenia kandidatúry na prezidenta a následnej predvolebnej kampane, za čo si často vydobyl nadšený potlesk.
Portál Fortune dokonca informuje, že od apríla 2015 Trump vyslovil svoj zámer pomocou rôznych komunikačných kanálov najmenej 20-krát. A len termín múr použil v svojich tweetoch minulý mesiac 59-krát.
„Keď Mexiko posiela do USA svojich ľudí, neposiela tých najlepších. Posiela ľudí, ktorí majú veľa problémov. Prinášajú drogy či kriminalitu a sú sexuálni násilníci,“ povedal ešte v júni 2015.
Vtedy tiež zdôrazňoval, že nikto nestavia múry lepšie než on. Aj to, že Mexiko za múr zaplatí a ešte sa z toho bude tešiť, keďže im od amerických susedov plynú veľké sumy peňazí.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3. januára 2019
To však nekorešponduje s jeho skorším vyjadrením z apríla, v ktorom hovoril o výstavbe múru z financií mexickej zahraničnej pomoci. Pri Trumpovom popieraní svojich argumentov či ich upravovaní to už dnes nie je nič neobvyklé.
Americký prezident prišiel dokonca aj s nepravdivým príbehom, že neďaleko tréningových táborov v mexickom meste El Paso operuje extrémistická skupina Islamský štát.
Na margo kritiky vyzdvihoval svoju schopnosť rokovať a postupom času sprísnil svoju antimigračnú politiku. Po výhradách už bývalého mexického prezidenta Enriqua Peńa Nieta neskôr tiež zvýšil výšku múru.
Aj napriek Trumpovmu entuziazmu si však viac ako dve tretiny Američanov podľa nedávneho prieskumu amerických verejnoprávnych vysielateľov nemyslia, že by mal byť múr pre krajinu súčasnou hlavnou prioritou.