Reuters
StoryEditor

Akú úlohu zohralo pri akcii Slovensko?

25.03.2019, 23:00
Vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan považuje rozhodnutie vlády povoliť prelety nad našim územím za správne.

„Všetko sme zvažovali na základe celkovej situácie na Balkáne, kde dochádzalo k etnickým čistkám. Slovensko bolo požiadané o túto možnosť a vláda jej vyhovela,“ uviedol Kukan pre HN.

Exminister, ktorý je v súčasnosti poslancom Európskeho parlamentu, dodnes číta a počúva za toto rozhodnutie kritiku na svoju osobu. Napríklad Štefan Harabin v prezidentskej kampani povedal, že Kukan je vojnový zločinec a mali by ho súdiť.

„K tomu chcem dodať iba to, že do Srbska od skončenia vojny chodievam pravidelne. Bol som tam mnohokrát, stretávam sa s našimi krajanmi. Navštevujem slovenské rodiny, na rozdiel od mnohých tých, ktorí ma kritizujú. Nikdy, ani raz mi nikto z ľudí v Srbsku nevyčítal, že slovenská vláda prijala takéto rozhodnutie.“

Ľudia v Srbsku podľa Kukana zvaľujú vinu skôr na Slobodana Miloševiča a jeho nesprávnu politiku, ktorá viedla k ozbrojenému zásahu NATO. Navyše, Slovensko bolo v situácii, že keď požiadalo o členstvo v Severoatlantickej aliancii.

„To je taký moment v histórii, keď sa jednoducho musíte rozhodnúť, či chcete patriť do západnej civilizácie a stať sa členom NATO, alebo nie. Tam žiadne polovičné, diplomatické či kompromisné riešenie neexistuje. Práve v takýchto momentoch sa ukazuje charakter krajiny a štátu. A toto rozhodnutie jasne ukázalo, kam chce Slovensko v budúcnosti smerovať,“ doplnil Kukan.

Neskorší vývoj podľa neho potvrdil, že táto akcia mala svoje opodstatnenie a výrazne prispela k ukončeniu konfliktu na území Srbska.

28. máj 2022 00:52