TASR
StoryEditor

Ako si na bombardovanie spomínajú ľudia?

25.03.2019, 23:00
Prvým srbským mestom, na ktoré dopadli spojenecké bomby, bolo Prokuplje.

Práve tu žil Spasoje Veselinovič, ktorý dnes pracuje ako redaktor srbského spravodajského portálu B92. Spasoje mal v čase útoku 7,5 roka a navštevoval prvý stupeň základnej školy, na dramatické udalosti si však spomína veľmi dobre.

„Prokuplje leží na diaľnici medzi Nišom a Prištinou. Od začiatku rozpadu bývalej Juhoslávie bola táto cesta z mnohých dôvodov dôležitá. Prokuplje sa tak hneď po kosovskej Prištine stalo prvým srbským terčom bômb NATO,“ uvádza pre HN Spasoje.

Prvé spojenecké bomby dopadli na toto juhosrbské mesto 24. marca, okolo ôsmej hodiny večer.

„Nemôžem povedať, že by to bolo prekvapenie. V mojej rodine sme pravidelne sledovali správy v televízii, takže už od raného detstva som bol informovaný o všetkých udalostiach toho obdobia. O konfliktoch v Kosove, rokovaniach vo francúzskom Rambouillet aj politických či sociálnych okolnostiach v Juhoslávii. V každom prípade, keď sa ozvali prvé explózie, bol to poriadny šok,“ dopĺňa Spasoje.

Prirodzene, počas 11 týždňov bol život Srbov ochromený. Veselinovičova generácia si na toto obdobie spomína ako na čas, keď deti nemuseli chodiť do školy. „Večer sme sa zhromažďovali na dvoroch a hrali sme sa, aspoň dovtedy, kým sme nepočuli húkať sirény oznamujúce nebezpečenstvo.“

Prokuplje napokon prestalo byť terčom bombardovania NATO v okamihu, keď na území mesta zriadili Rusi poľnú nemocnicu. Naďalej sa však stávalo, že chýry o možných útokoch na jednotlivé vojenské zariadenia nachádzajúce sa v centre mesta prinútili civilistov utiecť do krytov.

28. máj 2022 02:07