Takéto vysoké úrovne si udržiaval počas svojho prvého a čiastočne aj druhého funkčného obdobia. Putinovi pomohli aj štyri roky v kresle premiéra, keď ho na poste najsilnejšieho muža v krajine formálne vystriedal jeho najbližší spolupracovník Dmitrij Medvedev.
Dnes je v Rusku všetko inak. Obľuba všemocného prezidenta sa rýchlo prepadá. Kým ešte v máji minulého roka dosahovala 47 percent, najnovšie údaje vyplývajúce z prieskumu štátnej sociologickej spoločnosti VCIOM hovoria o 32-percentnej podpore. Je to vôbec najmenej od nástupu Putina k moci pred 20 rokmi.
Dôvodov tohto prepadu je viacero. Mnohí Rusi sú už jednoducho unavení z lídra, ktorý im vládne v podstate už piate funkčné obdobie, ak počítame aj štyri roky v premiérskom kresle. Práve Putinova agresívna politika voči Ukrajine, najmä anexia polostrova Krym na jar 2014 viedla k ekonomickej a politickej izolácii Ruska od Západu. Tvrdá vojna sankcií viedla k ťažkým ekonomickým problémom krajiny. To sa odzrkadlilo aj v nepopulárnych opatreniach, ktoré vláda musela prijať. Zvýšila napríklad vek odchodu do dôchodku o päť rokov, čo sociológovia považujú za jednu z hlavných príčin rastúcej nespokojnosti ruského obyvateľstva so súčasným režimom.