Reuters
StoryEditor

Prečo narastajú nepokoje medzi oboma Kóreami?

21.06.2020, 15:58
Tlakový hrniec, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť, po niekoľkých rokoch zdanlivého upokojenia začína pripomínať aj Kórejský polostrov.

Severná Kórea minulý týždeň v utorok vyhodila do vzduchu kontaktný úrad v pohraničnom meste Kesong, ktorý delegácie z oboch strán hranice využívali na mierové rokovania. Úrad vznikol predvlani. Vo všeobecnosti sa považoval za prvý krok k vytvoreniu veľvyslanectiev v Pchjongjangu a Soule a následnej užšej spolupráci medzi oboma krajinami.
K ráznemu ukončeniu spolupráce došlo krátko pred tým, ako si Sever i Juh na budúci týždeň – samozrejme, každý po svojom – pripomenú 70. výročie vypuknutia Kórejskej vojny. Tá viedla k rozdeleniu Kórey a vytvoreniu dvoch samostatných krajín.

Experti dávajú nové napätie do súvislosti s prebiehajúcim preskupovaním zón vplyvu a moci v Pchjongjangu, ako aj so špekuláciami o zdravotnom stave Kim Čong-una. Ten sa podľa medializovaných správ mal podrobiť ťažkej operácii srdca, niektoré zdroje dokonca informovali o jeho smrti. Dôvodom bol fakt, že sa tri týždne neukázal na verejnosti. Následne sa však po objavil pred kamerami a všetky fámy o zhoršenom zdraví poprel.

23. jún 2022 11:54