Sever Afriky sa pred 10 rokmi zmietal v ťažkých ekonomických problémoch, ktoré boli dozvukmi celosvetovej finančnej a hospodárskej krízy z roku 2008. Vinu za neutešenú situáciu pripisovali ľudia vládcom, ktorí boli pri moci zabetónovaní celé desaťročia.
Dnes majú mnohé krajiny sveta opäť vážne ekonomické ťažkosti, ktoré sú tentoraz výsledkom aktuálnej pandémie koronavírusu. Práve Rusko a Bielorusko patria medzi najzasiahnutejšie krajiny. Skrachovali tisícky firiem, desaťtisíce ľudí prišli o príjem. „Obe vlády nákazu absolútne nezvládli. V Bielorusku bola pandémia katalyzátorom nespokojnosti. Ľuďom sa nedarí, nezarábajú peniaze. Ekonomika nefunguje, veľa vecí sa zatvára. Platí to aj pre Rusko. V oboch krajinách sa rúca sa zdravotnícky systém,“ pripomína Havlíček.
V Rusku je to vidieť najmä v regionálnych centrách, mimo veľkých miest ako je Petrohrad či Moskva. V nemocniciach tam popri ochranných prostriedkoch ako sú rúška či respirátory často chýba základné vybavenie. To všetko rozdúchava frustráciu bežných obyvateľov, ktorým jednoducho dochádza trpezlivosť s ich dlhoročnými lídrami.
Úrady v Minsku aj v Moskve sa snažia potlačiť demonštrácie aj pomocou zákazu zhromažďovania ľudí, ktorý je údajne súčasťou protipandemických opatrení. „Vôbec to však nie je zo strachu o občanov, že by sa mohli nakaziť koronavírusom, ktorý je v oboch krajinách veľmi rozšírený. Žiadna starostlivosť o ich životnú úroveň ani záujem o jej zvyšovanie tu nie je,“ povedal Havlíček.
Obyvatelia oboch krajín podľa neho jasne vidia, že ich režimy sú neuveriteľne skorumpované a konajú s jediným cieľom – zostať sa za každú cenu pri moci. „Naučené sú docieliť to tvrdou represiou, brutalitou, zatýkaním a snahou o izoláciu ľudí. Vidíme to dnes v priamom prenose.“