Reuters
StoryEditor

Čaká postsovietsky región búrlivá jar?

08.02.2021, 13:33
Protesty tak podľa všetkého budú pokračovať aj naďalej.

Na jar, keď najmä na východe Ruska pominú tuhé mrazy a zmierni sa i nepriaznivá pandemická situácia, môže prísť demonštrovať oveľa viac ľudí než teraz. Podobne ako v Bielorusku, kde sa demonštranti schádzajú prakticky každý týždeň.

Situáciu pozorne sledujú aj v susedných krajinách. „Samozrejme, vítam skutočnosť, že národy Ruska aj Bieloruska sa vydali na cestu slobody a demokracie,“ uviedol v rozhovore pre HN Jurij Muška, ukrajinský veľvyslanec na Slovensku.

Nepokoje sa pritom môžu preliať do širšieho postsovietskeho priestoru. Veľké protesty nedávno zaznamenali v Jerevane, kde ľudia vyzývali na odchod premiéra Nikola Pašinjana, ktorý podľa nich absolútne zlyhal, keď Arménsko koncom minulého roka utrpelo porážku v konflikte s Azerbajdžanom o Náhorný Karabach. „V tejto súvislosti sa však môžeme baviť aj o Kazachstane, ktorý takisto mal začiatkom januára parlamentné voľby a tiež boli zmanipulované. Je to v podstate fenomén celej strednej Ázie. Veľmi dramatické udalosti nedávno zažili aj v Uzbekistane či v Kirgizsku,“ zdôrazňuje český expert.

Naprieč všetkými týmito krajinami bude podľa neho určite vládnuť vzájomná solidarita. Každý štát má svoju vlastnú dynamiku, previazanosť tu však je aj v rámci Spoločenstva nezávislých štátov. Ľudia sú už unavení z vyše 20-ročnej vlády Vladimira Putina či takmer 27-ročnej vlády Alexandra Lukašenka, ako i niektorých vodcov stredoázijských republík.

Je tak reálne, že stojíme na začiatku spoločenského procesu, ktorými bude eurázijský priestor prechádzať v najbližšej budúcnosti. „Sprevádzať ho môžu veľmi dynamické a pravdepodobne i násilné udalosti, ktoré budú vyústením frustrácie ľudí, zosilňujúceho sa tlaku na režimy a stúpajúcich tendencií vyjadrovať s vládcami nesúhlas. V každom prípade tento región čakajú mimoriadne ťažké časy,“ uzatvára Pavel Havlíček.

01 - Modified: 2023-12-08 08:30:00 - Feat.: - Title: Krvavý kúpeľ v bazéne. Ako si Maďari vybavovali účty so Sovietmi počas okupácie 02 - Modified: 2023-11-28 08:51:25 - Feat.: - Title: V Juhoafrickej republike prišlo o život najmenej 11 baníkov pri páde výťahu v šachte 03 - Modified: 2023-11-26 18:47:51 - Feat.: - Title: Za pondelkovým protestom plánovaným v Česku sú podľa Fialu politické ambície, odborári to odmietajú 04 - Modified: 2023-11-23 19:54:20 - Feat.: - Title: Desaťtisíce demonštrantov v Nepáli žiadali obnovenie monarchie a návrat kráľa. Vládu obvinili z korupcie 05 - Modified: 2023-11-20 21:39:25 - Feat.: - Title: Izrael chce hovoriť so svojim veľvyslancom v Juhoafrickej republike, hrozí zatvorenie zastupiteľského úradu
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
09. december 2023 07:11