TASR/AP
StoryEditor

Od víťaza k skrachovancovi. Voľný pád prezidenta Trumpa

21.01.2021, 08:20
Bývalý šéf Bieleho domu zanechal za sebou hlboko polarizovanú Ameriku. Poštval si proti sebe aj blízkych spojencov.

From zero to hero. Toto v Spojených štátoch obľúbené úslovie – v doslovnom preklade od nuly k hrdinovi – je symbolom splnenia amerického sna. Do bodky ho medzi inými naplnil nemecký imigrant Friedrich Trump, ktorý v 80. rokoch 19. storočia prišiel do Spojených štátov, aby sa z chudobného holiča vypracoval na úspešného podnikateľa. Rozbehol tu veľký biznis, zarobil prvé milióny dolárov a založil vplyvnú dynastiu Trumpovcov.

Dnes sa zdá, že jeho vnuk a už bývalý americký prezident Donald Trump naberá presne opačný kurz. Stal sa vôbec prvým šéfom Bieleho domu v histórii USA, ktorý hneď dvakrát čelil odvolávaniu. Na súdnej lavici by ho najradšej videli nielen konkurenční demokrati, ale aj čoraz viac členov jeho materskej Republikánskej strany. Chrbtom sa mu otáčajú dlhoroční obchodní partneri a mestá odstraňujú veľké nápisy s jeho menom z mrakodrapov, rezidenčných komplexov či zábavných zariadení.

Prečítajte si, akým problémom momentálne čelí 45. prezident USA, prečo sa stal jednou z najkontroverznejších postáv Spojených štátov aj ktoré firmy či mestá s ním ďalej odmietajú robiť biznis.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
24. január 2023 22:03