Reuters
StoryEditor

Hlavný nepriateľ Kataláncov? Koronavírus a Španieli

12.03.2021, 16:25
Najbohatšiemu španielskemu regiónu zasiahla koronakríza do úsilia o nezávislosť.

Takto pred rokom patrilo Katalánsko spolu so severným Talianskom medzi tie európske oblasti, z ktorých sa do celého sveta rozširovali desivé správy o stovkách obetí pandémie nového koronavírusu denne. Preplnené nemocnice v Barcelone a v ďalších katalánskych mestách, bleskurýchla expanzia infekcie, zatvorené podniky a ľudia prinútení sedieť doma – to všetko nám na Slovensku pripadalo ako zo zlého sna, ktorý sa u nás nikdy nemôže stať realitou.

Dnes sa situácia otočila. Kým my zažívame rovnaké scény, ako Katalánci vlani na jar, oni majú podľa všetkého to najhoršie už za sebou. Hoci ich je zhruba o dva milióny viac než Slovákov, na ochorenie COVID-19 tam zomiera približne o polovicu ľudí menej ako na Slovensku. A čierne štatistiky sa im neustále znižujú. „Najdôležitejšia vec je tá, že počet úmrtí v Katalánsku v porovnaní s prvou vlnou pandémie v marci 2020 drasticky klesol. Kým vtedy v priemere zomieralo každý deň 300 ľudí, teraz je to okolo 50,“ pripomína pre HN Krystyna Schreiberová, zástupkyňa katalánskej vlády v strednej Európe.

Prečítajte si, ako dnes vyzerá život v najbohatšom španielskom regióne, s akými problémami aktuálne Katalánci bojujú aj ako pandémia zasiahla do ich snáh o nezávislosť.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
26. máj 2024 21:12