Ak sa situácia v dohľadnom čase nezlepší, je dosť možné, že do Tokia sa v lete pozrú iba samotní olympionici.TASR
StoryEditor

Chcete ísť do Tokia počas olympiády? Toto vám odporúča japonská ambasáda

22.07.2021, 00:00
Japonci sa snažia, aby sa športovci u nich napriek prísnym opatreniam cítili čo najlepšie.

Pôvodne sa mali uskutočniť na prelome júla a augusta minulého roka. Ich organizátorom však urobila škrt cez rozpočet pandémia koronavírusu. Museli sa preto o 12 mesiacov odložiť.

Letné olympijské hry Tokio 2020 sa tak napriek číslu vo svojom pomenovaní uskutočnia až tento rok. A hoci sa špekulovalo, že v dôsledku neustupujúceho ochorenia COVID-19 sa opäť odložia, prípadne úplne zrušia, tentoraz sa ich na prelome dvoch letných prázdninových mesiacov skutočne dočkáme. Olympiáda sa totiž v japonskom Tokiu začína už zajtra.

Bude však iná, než všetky predchádzajúce. I keď pôvodný plán počítal s tým, že sa na nej budú môcť zúčastniť aspoň japonskí fanúšikova, športovci budú napokon zápoliť o medaily úplne bez divákov. „Organizačný výbor hier Tokio 2020, Medzinárodný olympijský výbor a japonská vláda začiatkom júla rozhodli o tom, že všetky olympijské podujatia a hry v prefektúrach Tokio, Kanagawa, Saitama a Čiba v Tokijskej metropolitnej oblasti sa uskutočnia bez divákov. Nový olympijský štadión bude prázdny počas otváracieho aj záverečného ceremionálu,“ uviedol pre HN Makoto Nakagawa, japonský veľvyslanec na Slovensku. Ten zároveň všetkým Slovákom, ktorí majú v pláne počas olympiády cestovať do Tokia, odporúča, aby svoj výlet konzultovali s japonskou ambasádou v Bratislave.

A aj keď sa v posledných dňoch pred otvorením olympiády množia špekulácie o jej zrušení, zatiaľ podľa veľvyslanca ide všetko podľa plánu. „Medzinárodný olympijský výbor oznámil, že hry Tokio 2020 budú. To je všetko, čo vám k tomu dnes môžem povedať, keďže konečné rozhodnutie o hrách prijíma práve on.“

Nakagawa pritom neskrýva presvedčenie, že Tokiu sa podarí zorganizovať bezpečný a hlavne zdravý športový sviatok, na ktorý sa zvyčajne reprezentanti krajín celého sveta pripravujú štyri roky.

Prečítajte si, čo v ďalekej východoázijskej krajine čaká počas vyše dvoch olympijských týždňov aj našich reprezentantov.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
31. január 2023 01:13