StoryEditor

Slovenská Hora smrti: O Karpaty sa bojovalo dlhé mesiace, pre desaťtisíce mužov sa stali hrobom

13.12.2021, 09:10
Prvá svetová vojna zasiahla aj slovenské územie, konkrétne šesť dnešných okresov na severovýchode krajiny. Boje tu trvali niekoľko mesiacov, v žiadnom prípade však nešlo o okrajovú epizódu tohto globálneho konfliktu. Ruské vojská sa snažili prebiť cez Karpaty ďalej do vnútra Uhorska, za čo zaplatili životom desaťtisíce vojakov. Po vyše jednom storočí padlých pripomínajú cintoríny zasadené do malebnej karpatskej krajiny, nevšedné pamätníky či zaujímavé a unikátne muzeálne expozície. Sú spomienkou na boje z rokov 1914 a 1915 a symbolizujú zmierenie.

Cestou tretej triedy medzi Zborovom, Stebníkom a Stebníckou Hutou v okrese Bardejov iba občas prejde auto. Čarovná poloha malého vojenského cintorína povedľa okrajovej komunikácie, na miernom lúčnom svahu pod zalesnenými oblými vrchmi, ešte viac vynikne vďaka tichu a jesennému počasiu. Miernemu, no sústavnému mrholeniu a korunám starých stromov hrajúcich tými najrôznejšími farbami.

Pred vyše storočím sa v okolitých horách pohybovali tisíce vojakov – chlapov v uniformách ruského cárskeho impéria i mnohonárodnostnej podunajskej monarchie. Ich život idylu vonkoncom nepripomínal, dejinné okolnosti a záujmy vrcholových predstaviteľov vtedajších mocností ich postavil proti sebe v jatkách prvého vojnového roka.

Pochovaní spolu

Prechádzame sa medzi drevenými krížmi, tie „klasické“ s jedným brvnom pripomínajú padlých rakúsko-uhorských vojakov, ostatné kríže sú pravoslávne a patria spomienke na ruské obete prvej svetovej vojny. Znepriatelení bojovníci teda odpočívajú spoločne, bez rozdielu pôvodu, na jednom mieste.

Téma

​Niektoré hroby nesú aj označenia a prinášajú strohé informácie o pochovaných, napríklad „5 neznámi ruskí vojaci“ či „ruskí dôstojníci pešieho pluku 176 Svaradov Arteniev a Kuik Karpf“.

„Na území severovýchodného Slovenska pochovali okolo 50-tisíc obetí prvej svetovej vojny. Po druhej svetovej vojne však tieto cintoríny upadali do zabudnutia, chátrali, niektoré, žiaľ, úplne zanikli,“ ozrejmuje Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy.

​Práve členovia tejto organizácie sa významne pričinili o rekonštrukciu i spopularizovanie týchto cenných pietnych miest, pred viac než storočím navrhnutých profesionálnymi architektmi a esteticky zasadených do okolitej krajiny. Na cintoríne pri Stebníku našlo svoje miesto posledného odpočinku presne 189 vojakov. Ležia v samostatných, skupinových, ale aj masových hroboch.

Vďaka znalcom vojnových reálií z KVH Beskydy putujeme...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
16. máj 2022 20:30